Artalk.cz

TZ: Martin Vlček

Martin Vlček / Memoarium Loci A/B / The White Room / Praha / 27. 2. – 27. 3. 2018 

Memoarium Loci A, je fází přenosu místa opuštěné textilní továrny formou prefromativních intervencí.

vernisáž 27. 2. 2018 v 18h

Memoarium Loci B pak metaforicky přenese téma domova, bytu.

vernisáž 11.3. 2018 v 18:00 hod

Martin Vlček je absolventem kulturologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, Ateliéru Nových Médií na ZUČ v Plzni a Divadelní fakulty AMU v Praze. Ve své práci se zabývá mentalitou prostoru, jeho osobní historií, zkoumá prostředky, které se používají v současné konceptuální a teoretické tvorbě. Vlček dlouhodobě pracuje s přesahy scénografie, instalace, site-specific a umně se chytá marginálních prvků či okamžiků, které běžnému divákovi často unikají.

Od roku 2008 se Vlček ve své práci věnuje především tématu člověk-místo-paměť.

Jsou místa a budovy, které mizí z map, nebo jsou opuštěná. Vstoupíme-li do nich, nejsou nikdy stejná, mění se a stejně tak i my. Pro výstavu v The White Room si připravil několik zástupců, ke kterým má silný vztah. Zážitek s plnou autenticitou v určitém prostoru je sice nepřenositelný a nezdokumentovatelný, pokouší se jej ale i přesto přeměnit v hmotný artefakt, portrét a do jisté míry i autoportrét.

Co dokáže z toho všeho zachytit fotografie, co malba, performance, příběh, objekt či instalace? Lze místa přenášet? Vlček se o to pokusí dvakrát (v první polovině výstavy bude přenášet opuštěné textilní továrny se záznamem svých performativních intervencí, v druhé polovině jsou přenášenými místy byty a téma domova). Teď a tady. Na návštěvě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *