Artalk.cz

denní tisk 27. 2. 2018

Arnoldova vila v Brně by se v roce 2020 měla dočkat rekonstrukce, která je klíčová pro její záchranu, píše Milada Prokopová v Mladé frontě DNES. Arnoldova vila je významnou secesní památkou a nachází se v sousedství vil Tugendhat a Löw-Beer. Právě průvodci z vily Tugendhat a studenti dějin umění stojí za založením kulturního spolku, jehož činnost k možnosti opravy přispěla. „Do Arnoldovy vily jsme se dostali poprvé na podzim roku 2016 při Dnech evropského dědictví. (…) Snoubí se tu unikátní ukázka uměleckého řemesla a skvěle řešené prostory se zkázou dlouho opuštěného uzavřeného místa a pustou zahradou.“ uvedl Lukáš Václavík, jeden z iniciátorů.

Celkové obnovy se dočká i Telčský zámek, jedna z nejnavštěvovanějších památek v kraji Vysočina. Předpokládané zahájení prací, pokud výběrové řízení a další nezbytné kroky proběhnou hladce, je na jaře 2019, pro dokončení byl stanoven termín konec roku 2022. V rámci oprav bude vybudováno nové informační centrum a nová expozice, zpřístupněn depozitář, plánováno je také zrestaurování sgrafit, obrazů a dalších sbírkových předmětů. Informaci přinesla Ilona Zelníčková v Mladé frontě DNES.

Dílo Marie Lassnigové představuje u příležitosti zahájení retrospektivní výstavy jejích děl ve Veletržním paláci Magdalena Čechlovská v Hospodářských novinách. „(…) velká výstava Národní galerie, doplněná o přehlídku filmů, (…) dává možnost intenzivního setkání s umělkyní, která vtiskla malbě originální tvář. I když ta její byla docela obyčejná.“

Pavel Vokatý v Lidových novinách píše o spolupráci Národní galerie se sběratelkou umění Franceskou von Habsburg, ze kterého má tento rok vzejít nová moderní galerie v prostorách Salmovského paláce. Franceska von Habsburg, respektive její nadace Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, zapůjčí pro novou galerii díla ze svých sbírek, Národní galerie Salmovský palác a přilehlou zahradu zrekonstruuje. Galerie hodlá podporovat i tvorbu lokálních umělců. „Každý rok budeme objednávat jedno nové dílo s tím, že náklady poneseme půl na půl. Dílo pak přejde do majetku Národní galerie.“ uvedl ředitel NG Jiří Fajt.

Jan Vitinger upozorňuje čtenáře Mladé fronty DNES na nově zahájenou výstavu děl Josefa Mánesa, Mikoláše Alše, Luďka Arnolda a dalších mistrů v Západočeské galerii. Výstava vznikla ve spolupráci s Národní galerií a hledá v dílech jednotlivých umělců témata času a proměnlivosti člověka v čase nebo přístupu ke zpracování okamžiku v krajinomalbě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *