Artalk.cz

denní tisk 22. 2. 2018

„Dosáhl svým vnitřním zrakem dál, než si obyčejný smrtelník dokázal představit. A to si ve většině případů vystačil s kontrastem černé čáry a bílého papíru,“ charakterizuje Jan Šída v Právu tvorbu symbolisty Františka Koblihy, jehož práce jsou k vidění v pražské Galerii Smečky. Základem výstavy jsou cykly z doby před vznikem Československa.

O výstavě referují rovněž Pavel Růt a Martin Souček v Literárních novinách. Chronologicky představují Koblihovu tvorbu, která čítá na stovky knižních úprav, ilustrací a tisícovku grafik. „Kobliha šel vždy mimo hlavní směr, svůj výtvarný názor po celý život nezměnil. Přes opakování námětů vždy přinášel nový pohled. Jeho grafické práce se v přeneseném smyslu dají číst jako deník jeho vnitřního života.“

V Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem začíná výstava Jiří Franta & David Böhm / Sbírky jinak / před – za – skrz – v, která je vlastně stálou expozicí rozšířenou o zřídka vystavovaná díla od baroka po současnost, doplněnou intervencí obou zmíněných autorů. Tentokrát to budou objekty trojrozměrné. Více v regionální MfDnes, jež připomíná i besedu, která se problematiky stálých expozic bude týkat.

Jan Dočekal připravil pro Literární noviny rozhovor s předním sklářským výtvarníkem Jaroslavem Svobodou, jehož tvorba před rokem 89 je spojena se sklárnou Škrdlovice. Mluvilo se o upadající sklářské tradici, možnostech jejího vzkříšení i potřebě státní podpory uspořádání sklářských výstav. „Mé smysly jsou obrácené k potěšení z krásného kusu hutního broušeného skla, který může zaujmout i jiné. Samozřejmě to má důležitou praktickou stránku. Dobře vyrob a snaž se dobře prodat. Avšak spoléhat se na domácí trh, to by byl rychlý konec. Musíme exportovat.“

Včera měl premiéru další díl měsíčníku Artmix na ČT art. Hlavním tématem byly mladé umělkyně – představeny byly současné práce nebo výstavy například Anny Hulačové, Moniky Immrové, Venduly Chalánkové nebo Jany Vojnárové.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *