Artalk.cz

denní tisk 21. 2. 2018

Rada Pardubického kraje potvrdila ve funkci na dalších pět let dosavadní ředitelku Východočeské galerie v Pardubicích Hanu Řehákovou, kterou doporučila výběrová komise. Ředitelka se bude soustředit zejména na plánovaný přesun galerie do Gočárových Automatických mlýnů, kde má vzniknout nové centrum kultury a kreativity. Informuje regionální Právo.

„Je vidět, že na promyšlené nákupy je potřeba mít odborníky, kteří mají rozhled, ale také určitou intuici, díky které poznají, která tvorba překoná čas a bude zajímavá i pro další generace,“ řekl pro stejné vydání Práva náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Vyjádřil se tak ke zjištění Východočeské galerie, o kolik stoupla cena nových akvizicí pořízených od 50. do 90, let. Díky dotacím kraje a státu galerie nakupovala i loni.

Výstava Současná česká a slovenská grafika, probíhající v pražské Galerii Millenium, představuje průřez tvorbou posledních desetiletí. „Výstava ukazuje, že grafická tvorba je stále elitní československou výtvarnou disciplínou a důstojně navazuje na klasiky žánru, jakými byli Hollar, Liesler, Brunovský, Anderle nebo Suchánek,“ míní Jan Šída v Právu.

Výsledkem vyzvaného výběrové řízení developerské firmy J&T Real Estate stavící na místě pražské Rustonky, je pověření sochaře Jiřího Příhody vytvořením monumentálního díla, které bude prostory nové výstavby zdobit. Dílo bude inspirováno objevováním Marsu – návštěvník bude moci vstoupit dovnitř jako na povrch rudé planety, okolo něj se však bude zrcadlit okolí – planeta Země. Podrobně viz text Tomáše Maci v Hospodářských novinách.

V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze začala výstava Small Worlds: Domečky pro panenky, představující rafinované „hračky“ ze sbírek londýnského Victoria & Albert Musea of Childhood. Domečky jsou svým způsobem dokumenty doby odrážející změny v architektuře i stylu bydlení. Referuje Kristina Žantovská v Lidových novinách.