Artalk.cz

Artyčok vydal sérii rozhovorů k Brnoxu Kateřiny Šedé

Artyčok TV vydal speciální sérii rozhovorů k diskuzi nad publikací Brnox. Průvodce brněnským Bronxem, která částečně vychází z panelové debaty, jež se odehrála 6. dubna 2017, a rozvádí kritické i teoretické otázky o povaze celého projektu dále. Příležitost k vyjádření dostali teoretici Vít Havránek a Václav Magid, ale také ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová a náměstek primátora města Brna Matěj Hollan.

Publikace Brnox, kterou připravila umělkyně Kateřina Šedá společně s publicistou Alešem Palánem a bohemistkou Lucií Faulerovou, se prezentuje jako netradiční průvodce po vyloučené lokalitě brněnského Cejlu. Po svém vydání v roce 2016 vyvolala řadu protichůdných interpretací a to jak napříč uměleckým spektrem, tak i v řadách humanitních vědců, sociálních pracovníků či aktivistů. V neposlední řadě vzbudila pak rozporuplné reakce mezi obyvateli samotného Cejlu.

Prostřednictvím tohoto projektu se ukazuje, jak je stále problematické nalézt pozici, ze které lze zprostředkovávat témata spojená s marginalizovanými sociálními skupinami, aniž by nedocházelo k upevňování zažitých stereotypů a to jak v občanském jednání, tak v umělecké praxi.

Artyčok TV inicioval veřejné diskusní setkání přímo v místech, jichž se kniha týká a zároveň oslovil i vybrané respondenty z oblasti současného umění, kultury či politického zastupitelství města Brna aby podrobněji reflektovali projekt a jeho dopad na veřejné mínění.

účastníci diskuse:

Pavel Barša, politolog působící na Ústavu politologie FF UK a Ústavu mezinárodních vztahů.
Lucie Faulerová, bohemistka a redaktorka publikace Brnox / Průvodce brněnským Bronxem
Miroslav Maixner, etnolog, doktorand na Fakultě výtvarných umění v Brně
David Oplatek, sociální pracovník, ředitel Občanské poradny Brno
Peter Pollák, vysokoškolský pedagog
Edita Stejskalová, politoložka, občanská aktivistka
Tomáš Ščuka, Youth Roma Parliament, absolvent policejní akademie
Kateřina Šedá, umělkyně, autorka projektu Brnox / Průvodce brněnským Bronxem

moderátor: Václav Drozd
Diskusi zorganizovali artyčok.tv, knihovna Romafuturismo a tranzit.cz. Technickou podporu poskytlo Muzeum romské kultury.

Respondenti:

Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury

Václav Magid, umělec a kurátor

Vít Havránek, kurátor a ředitel inciativy Tranzit

Matěj Hollan, náměstek primátora města Brna

Sérii rozhovorů připravili Vjera Borozan, Ladislava Gažiová a David Přílučík.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *