Artalk.cz

denní tisk 16. 2. 2018

Jan Šída v deníku Právo hodnotí výstavu Venduly Chalánkové v pražské Ville Pellé. Pro Chalánkovou je typický ironický humor a zobrazování světa jako absurdního dramatu, a aby si návštěvník výstavu plně vychutnal, nabádá Šída k odhození stereotypů a pohodlnosti, které brání odkrýt v mnohovýznamovém díle Chalánkové specifické estetické vyprávění.

Včera večer, tedy ve čtvrtek 15. 2., proběhl ve Veletržním paláci již tradiční Grand Opening, kterým Národní galerie zahájila výstavní sezónu. Pavel Vokatý ve svém článku seznamuje čtenáře Lidových novin s výstavami, které bude letos možné navštívit. Jelikož se Národní galerie rozhodla zaměřit především na ženy, budou vystavena díla německé výtvarnice Kathariny Grosseové, rakouské malířky Marie Lassnigové, španělské konceptualistky Patricie Dauderové a belgického videoartisty Johana Grimonpreze, tuzemskou scénu budou zastupovat malíř Lukáš Karbus a fotograf Radek Brousil.

Marek Miler v Hospodářských novinách píše o plánované únorové aukci Christie’s, která má mimo děl Pabla Picassa, George Braqua nebo Francise Picabii nabídnout i čtyři díla Františka Kupky, nabízená jako skupinu děl. „Zástupci Christie’s argumentují, že nabídka celé skupiny děl je v případě Kupky zvláštností, která by měla pomoci přilákat pozornost kupců. Aukční dům uvádí, že Kupkovy abstraktní oleje se na trh dostávají relativně málo.“

Na druhý svátek vánoční došlo v pardubickém historickém Domě U Jonáše, kde sídlí Východočeská galerie, k prasknutí vodovodního potrubí. V současné chvíli probíhá intenzivní vysoušení, přesto zástupci galerie odhadují, že budova bude moci být aspoň částečně zpřístupněna nejdříve v květnu. „Vysoušení tohoto historického zdiva je náročnější. (…) Zeď nemá tloušťku 40 centimetrů, ale devadesát. Situaci komplikují také vysoké násypy kleneb, které tady jsou.“ uvedla Hana Řeháková, ředitelka galerie.

Na nově zahájenou výstavu Trauma / tíseň / extáze / prázdnota Formule patosu 1900–2018 v Západočeské galerii v Plzni lákají Jan Vitiger v Mladé frontě DNES a Ivan Blažek v deníku Právo. Výstava je rozdělena do celkem šesti oddílů, a pokrývá tak skutečně široké spektrum děl a témat – od náboženského umění přes reflexi světových válek po zachycení společenských událostí jako sportovní zápasy nebo stávky. „Spektrum exponátů zahrnuje jak některé kanonické obrazy a sochy moderního českého umění, prezentované zde v novém kontextu, tak řadu méně známých děl.“ uvedl autor výstavy Ladislav Kesner. Výstava bude ve výstavní síni Masné krámy k vidění do 27. května.