Artalk.cz

denní tisk 15. 2. 2018

V Lidových novinách vychází recenze Lenky Lindaurové na výstavu děl čínských umělců Zhanga Xiaoganga a Wanga Guangyi The Reunion of Poetry and Philosophy v Domě U Kamenného zvonu. Lindaurová konstatuje, že výstava sice ne zcela zapadá do dramaturgie Galerie hlavního města Prahy, její uspořádání ale nabízí českému návštěvníkovi možnost seznámení s umělci, se kterými neměl příliš šancí se setkat. Zhang Xiaogang v koncepci výstavy představuje se svými intimně laděnými portréty poezii, kritický Wang Guangyi zastupuje filozofii. Drobnou výtku směřuje Lindaurová k organizátorům výstavy, že s přihlédnutím k obtížné vyslovitelnosti jmen obou umělců by bylo pro propagaci výstavy vhodnější zvolit jiný název než přejmout zahraniční pojmenování.

Nejen na tvorbu Zhanga Xiaoganga a Wanga Guangyi se v rozhovoru pro Lidové noviny ptal Pavel Vokatý sinoložky Emmy Hanzlíkové. Rozhovor byl zaměřený především na postavení současného čínského umění na domácím i mezinárodním uměleckém trhu. „V Číně se to často mění – říká se, že každý den vznikne jedna nová galerie. Problém spočívá v tom, že výstavní síně zakládají různí soukromníci a málokterá pak přežije déle než rok.“

V Louvru probíhá výstava děl, které byly ukradeny za druhé světové války a jejichž původní majitele se doposud nepodařilo vypátrat. Právě ve snaze kontaktovat potomky původních majitelů má výstava pomoci, a jak píše Simone Radačičová v Hospodářských novinách, v jednom případě se to již povedlo. Triptych Ukřižování z přelomu 14. a 15. století byl v tomto týdnu vrácen Henriettě Schubertové a Chrisi Brombergovi, potomkům židovské rodiny, která byla nucena se své umělecké sbírky vzdát při útěku před nacisty.

Malíř a umělecký knihař Ladislav Hodný oslavil v tomto týdnu 75. narozeniny. V rámci oslav tohoto jubilea uspořádal výstavu v Galerii U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou, odkud pochází. „Jsou tu hlavně velkoformátové obrazy z poslední doby, ale i moje padesát let staré kresby. Zvěčnil jsem na nich své tehdejší kamarády, kteří už bohužel nežijí. Vystavuju také pár knižních vazeb. Na vernisáž přišlo spoustu lidí. Měl jsem obrovskou radost, těší mě, že mě tu lidi mají tak rádi.“ uvedl spokojeně Hodný.

V novém vydání časopisu Reflex vychází rozhovor Marka Gregora s Lubošem Plným. Rozhovor se zaměřuje především na období, kdy Plný působil na AVU jako model a jak se od této aktivity dostal k vlastní umělecké tvorbě. „Myslím, že umělcův vliv na to, že se prosadí, je přibližně poloviční. Zbytek jsou lidé okolo. Je to svým způsobem i o štěstí a já tu kliku měl, k čemuž zřejmě přispěl i fakt, že dělám něco, co není úplně běžné, že se to nějakým způsobem vymyká.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *