Artalk.cz

denní tisk 13. 2. 2018

Jan Šída pro deník Právo zhodnotil výstavu fotografií Marka Musila World on Fire v Leica Gallery v Praze. Vystavené fotografie vznikly v rámci festivalu Burning Man ve třech různých státech – USA, Izraeli a Jihoafrické republice. I když se jedná o fotografie dokumentární, konstatuje Šída, že Musil nezapře svou minulost v módním průmyslu. „Léty vytrénovaný vizuální cit dal ve prospěch akcentace estetického rozměru fotografií.“

Díky vyšším daňovým příjmům plánuje Liberecký kraj nakoupit nové předměty do sbírkových fondů institucí, které zřizuje – tedy včetně Oblastní galerie v Liberci a Severočeského muzea Liberec, píše Adam Pluhař v regionální mutaci Mladé fronty DNES. Pro Oblastní galerii plánuje kraj nakoupit díla Magdaleny Jetelové, Zdeňka Sýkory a Anny Hulačové, sbírky Severočeského muzea by měla obohatit designová díla Maxima Velčovského.

Za pár dní uplyne výročí 280 let od úmrtí významného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Jeho život a dílo, s akcentem na díla vytvořená na území dnešní České republiky, připomíná Jan Bohata v Mladé frontě DNES hned ve dvou článcích. V regionální mutaci pro Střední Čechy připomíná Braunova díla v Polabí, zhotovená na zakázku hraběte Šporka, v pražské mutaci se zaměřuje na sochy v Klementinu a na Karlově mostě.

Na výstavu obrazů Kamila Lhotáka v pražském Obecním domě upozorňuje čtenáře deníku Právo Peter Kováč. Výstava je zaměřena na období 30.–60. let a zahrnuje například obrazy vzniklé v rámci Lhotákova působení ve Skupině 42, obrazy zkoumající moderní techniku a sport nebo inspirované díly Julese Verna. Výstava potrvá do 22. dubna.

Instalování nového pomníku padlým na havlíčkobrodském hřbitově doprovázejí kontroverze a nejasnosti, píše v regionální mutaci Mladé fronty DNES Martin Vokáč. Představitelé města rozhodli, že ze hřbitova bude odstraněn současný pomník ve tvaru rudé hvězdy, nový návrh podle sochaře a skláře Jana Exnara ale vzbudil značné zděšení kvůli pořizovací ceně, což nakonec vedlo k jeho zamítnutí. Přesto byl ale znovu vybrán v anonymním hlasování, které kritici označují za „karlovarskou losovačku“. Podle opozičních zastupitelů navíc nový pomník nerespektuje historii. „Ať chceme, nebo ne, byla to Rudá armáda, kdo urazil Němcovi fajfku od hlavy. Čest jejich padlým už z nového pomníku nebude tak patrná.“ uvedl Jiří Čáslavský.