Artalk.cz

denní tisk 10. 2. 2018

Centrum architektury a městského plánování CAMP v Praze láká na výstavu fotografa Davida Gaberleho, který se specializuje na zaznamenávání přehlížených periferních míst metropolí – v tomto případě Prahy. „Tato první pražská výstava Davida Gaberleho je teprve začátek dobrodružného putování, je to vykročení na cestu městem, které sice zná celý život, ale přitom ho objevil teprve nedávno,“ píše Judita Matyášová v Orientaci Lidových novin.

Peter Kováč připravil pro Právo rozhovor s čínským malířem Zhang Xiaogangem pracujícím ve stylu magického realismu. Spolu s dalším čínským umělcem jeho tvorbu představuje Dům U Kamenného zvonu v Praze. „Nemyslím si, že magičnost je styl. Viděl bych to spíše jako přístup k vnímání světa. Je to vyjádření pocitu, který nabízí realita. V realitě máte sen, mystiku i magičnost. Skládám dohromady nové a staré motivy, hledám nová poetická spojení,“ říká malíř, jenž by si v Praze rád zřídil ateliér.

V Artzóně na ČT art v rubrice 360° představil Hubert Guzik české kolektivní domy, jimž se dlouhodobě věnuje. Do 18.února je v olomouckém Muzeu umění k vidění výstava Bydlet spolu, jejímž je Guzik spoluautorem.