Artalk.cz

denní tisk 8. 2. 2018

V regionálním Právu vyšlo shrnutí výstavního programu Galerie výtvarného umění v Ostravě. K vidění je například výstava barokního malíře Norberta Grunda, tvorba předválečného abstraktního hnutí Abstraction/Création nebo Hledání hranic malby v post-mediálním prostředí věnující se novým médiím.

V příloze HN Proč ne? vyšel článek Lucie Drdové, která nyní působí jako rezidentní kurátorka v Londýně. Píše o proměně soukromých galeriích v současnosti: „Galeristé mluví o odcizení ve vzájemných vztazích, protože se zmenšuje prostor pro diskusi a reflexi obsahu. Naopak jsou nuceni k participaci na mezinárodní produkci a ostré soutěži,“ nebo o inciativě Condo prezentující domnělý top výběr ze současného umění.

Jan Šída se v Právu věnuje výstavě Zorky Ságlové v Galerii hunt kastner v Praze. Prezentována jsou autorčina bílá díla: „Ve specifických světelných podmínkách získává bílá barva tolik odstínů a polostínů, že nepůsobí fádně ani monotematicky. Každý z vystavených artefaktů se najednou objevuje v jiných odstínech.“ Šída výstavu srovnává s nedávnou retrospektivou v GMU Hradec Králové.

V Instinktu vyšel rozhovor se sochařem Jakubem Flejšarem, který je zároveň trenérem snowboardistky Evy Samkové. Vyjma sportu se hodně mluvilo o jeho sochařské práci, zakázkách, časových možnostech. „Myslím si, že už teď jsem snadno poznatelný. Lidé, kteří se o umění zajímají, mě poznají,“ charakterizuje své dílo Flejšar.

V příloze Café deníku Právo vyšel článek Petera Kováče o Zikmundovi Lucemburském a jeho vztahu k umění. Připomíná zejména jeho zálibu v soudobé renesanční kultuře, kterou pěstoval na svém budínském dvoře. „Ze zpráv víme, že Zikmund měl vybraný vkus a o umění a architekturu se zajímal s ještě větší vášní než jeho otec Karel IV.“

Laureátem letošní Ceny kritiky za mladou malbu je Filip Dvořák. Informují Události v kultuře na ČT art. Dalšími tématy kulturního zpravodajství byla například výstava Venduly Chalánkové ve Ville Pellé nebo čínské umění v Galerii hl. m. Prahy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *