Artalk.cz

denní tisk 7. 2. 2018

V Obecním domě se dnes otevírá retrospektivní výstava Kamila Lhotáka. K vidění jsou necelé dvě stovky děl, mezi nimiž je i dvacítka dosud neznámých pláten. Monika Zavřelová se v MfDnes věnuje například fascinací Lhotáka ženami s tělesnými vadami (sám prodělal v dětství obrnu). Kurátorem výstavy je Jakub Sluka z pořadatelské Retro Gallery.

Běžkařský závod Jizerská padesátka je inspirační zdrojem současných českých umělců a umělkyň. Výběr z jejich děl představuje výstava Skol!!! v Oblastní galerii Liberec. Místní repríza výstavy, vzniklé na popud 50. jubilea závodu, z pražského Mánesu je rozsáhlejší. Magdalena Čechlovská v Hospodářských novinách představuje většinu děl i vztah jejich autorů ke sportu.

Jana Machalická nabízí v Lidových novinách svůj názor na uměleckou akci v manchesterské galerii, kde bylo dočasně odstraněno plátno s nahými nymfami od prerafaelity Waterhouse, aby se na jeho místě mohli návštěvníci vyjádřit k sexualizaci ženského těla. „Doufejme, že to přejde, ale vždycky, když chce někdo dospělé vychovávat, co si mají myslet a jak mají vnímat svět kolem sebe, jde do tuhého,“ staví se Machalická ostře proti intervenci.

Ve stejném smyslu se v Lidovkách vyjádřil i Ondřej Bezr, který zřejmě nepochopil, že odstranění obrazu z expozice je pouze dočasné. Akci spojuje s kampaní #metoo, pro kterou nemá žádné pochopení: „Bylo to jistě jen otázkou času, kdy se vlna, vyprovokovaná zpočátku nejspíš oprávněnou aférou kolem chování hollywoodského producenta Weinsteina, vylije z břehů a stane se hysterií.“

V Mánesu probíhá prodejní výstava Honzy Homoly, hudebníka z kapely Wohnout, který se v poslední době naplno věnuje tvoření obrazů. Díla vznikala teprve tři měsíce před otevřením výstavy, přesto má Homola spolu s kurátorkou Renátou Mužíkovou velké plány. Více v rozhovoru, který vedl Jaroslav Špulák pro deník Právo.

Události v kultuře na ČT art se věnují nejen výstavě Karla Lhotáka, ale i Zdenka Hůly, která začíná v Topičově salonu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *