Artalk.cz

denní tisk 2. 2. 2018

Recenzi výstavy děl mistra Pavla z Levoče na Bratislavském hradě napsal pro deník Právo Peter Kováč. Výstavu hodnotí jako povedenou, zmiňuje například vhodně přidaná díla pozdně gotických zlatníků nebo deskové obrazy spolupracovníků Pavla z Levoče, které dotvářejí komplexní obraz. Dále Kováč vyzdvihuje, že díky vhodnému umístění si návštěvníci mohou do detailů prohlédnout plastiku sv. Jiřího s drakem, která je ve svém původním umístění v Levoči „vystavena příliš vysoko a v temném výklenku“.

Magdalena Čechlovská v Hospodářských novinách hodnotí výstavu Jan Kotík: Tvary se stávají figurami v pražské Galerii U Betlémské kaple. Výstava je zaměřena na Kotíkovu syntézu abstraktního a figurálního malířství a její kurátorkou je Iva Mladičová, která se Kotíkově tvorbě dlouhodobě věnuje. „Když jsem se dostala k práci na téma Kotík, nemyslela jsem si, že to pro mě bude takto obohacující. (…) Začala jsem soupisem díla a poté jsem zažádala grantovou agenturu o peníze na monografii, což se podařilo.“ shrnuje Mladičová počátky svého bádání.

Vladan Šír seznamuje čtenáře Lidových novin v příloze Pátek s historií panelových sídlišť tak, jak je zachycena na probíhající výstavě v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze Bydliště: panelové sídliště. „Sídliště už se nelíbila ani (komunistické) straně a vládě. Nebylo to tehdy české specifikum, kritika zaznívala v celé Evropě. (…) Označení králíkárna se tehdy objevilo ve Francii – a dodnes ho používají hlavně lidé, kteří v paneláku nebydlí.“ říká jeden z badatelů, kteří se na vzniku projektu podíleli, historik Rostislav Švácha.

Včerejší vysílání Událostí v kultuře přineslo reportáže z výstavy Jana Hendrycha v brněnské galerii Etcetera a informace o možnosti prohlédnout si část nově zrekonstruovaných prostor Národního muzea.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *