Artalk.cz

Seznam národních kulturních památek se může rozšířit o 19 staveb

Seznam národních kulturních památek (NKP) by mohlo rozšířit 19 sakrálních staveb a areálů. Je mezi nimi třeba poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze, poutní areál ve Svatém Janu pod Skalou, Mariánská Týnice na Plzeňsku, Svatý kopeček u Mikulova nebo Svatý Kopeček u Olomouce. Návrhem ministerstva kultury na prohlášení těchto staveb za památky požívající nejvyšší možné ochrany státu se bude ve středu zabývat vláda v demisi.

Vyplývá to z materiálu připraveného pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici. Naposledy se seznam národních kulturních památek rozšiřoval před rokem, kdy na něj přibylo 15 položek. Před případným schválením zatím posledního návrhu seznam čítá podle Památkového kataloguvedeného Národním památkovým ústavem 336 položek nemovitých i movitých památek.

NKP tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství země, vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky, kterých je také mnohem více. Podobně jako u kulturních památek i u NKP je zákonem ošetřen jejich trvalý i dočasný vývoz do zahraničí a také prodej.

Při posledním schvalování NKP bylo několik položek z připraveného seznamu staženo, třeba poutní areál s kostelem svatého Ducha a loretánskou kaplí v Římově na Českobudějovicku; jeho zápis vláda nyní posoudí znovu. Loni vláda odložila návrh na prohlášení nádraží v Pardubicích kvůli plánované rekonstrukci budovy. Pokud vláda nyní navrhované objekty za národní kulturní památky prohlásí, stanou se jimi od 1. července.

Ministerstvo kultury, které seznam návrhů připravuje, se při každé vlně soustředí na určitý typ památek. Tentokrát vybralo výhradně sakrální stavby, respektive komplexy či areály. Vedle zmíněných to jsou ještě třeba dva poutní areály v Libereckém kraji (v Horní Polici a v Hejnicích), poutní areál s kostelem Panny Marie Bolestné v Bohosudově v Ústeckém kraji, Chlum Svaté Maří s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a sv. Máří Magdalény na Sokolovsku nebo Svatý Hostýn na Kroměřížsku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *