Artalk.cz

denní tisk 23. 1. 2018

Magdalena Čechlovská se v Hospodářských novinách věnuje výstavě Domestic Arenas probíhající v Rudolfinu. Prezentovány jsou různě dlouhé filmy reflektující především postkolonialismus, uprchlictví a menšiny. Čechlovská se postupně věnuje většině snímků a na závěr zmiňuje, že po divácky kvitované výstavě K. Kintery se galerie vydala opačným směrem – „Přichází s tématy, jež jsou české společnosti buď vzdálená, nebo ji polarizují.“

Nadcházející výstavní sezónou se v Právu zabývá Peter Kováč. Zaujalo ho především několik výstav Františka Kupky. Retrospektivu otevře ve spolupráci s Národní galerií pařížský Grand Palais, poté se výstava přesune do Prahy. Kupku nabídne i Museum Kamp a Alšova jihočeská galerie bude prezentovat Kupkovy ilustrace díla francouzského geografa a teoretika anarchismu Elisého Recluse Člověk a Země.

V severočeském vydání MfDnes vyšel rozhovor s ředitelem Severočeského muzea v Liberci Jiřím Křížkem. Mluvilo se hlavně o budování nových expozic, které chce muzeum pojmout více interaktivně a částečně umístit do novostavby. Historická budova má totiž své, památkovou péči úzkostlivě hlídané, limity. Muzeum by se mělo otevřít na Vánoce 2019.

V Plzni budí rozruch anonymně umístěná sochařská díla ve veřejném prostoru. U katedrály se objevily ruce, u synagogy zase šlépěje odkazující nejspíše na odsun židovského obyvatelstva roku 1942. Město tyto intervence vítá, problém s nimi nemají ani majitelé objektů a památkáři. Nyní se pátrá, kdo je autorem těchto děl – mluví se o street artistovi zvaném Kluk Hluk. Více v regionálním Právu.