Artalk.cz

denní tisk 15. 1. 2018

Daniel Konrád a Šárka Mrázová v Hospodářských novinách shrnují nejdůležitější části rozhovoru s Iljou Šmídem, možným budoucím ministrem kultury. O důvěře menšinové vládě premiéra Babiše se teprve bude hlasovat, Šmíd si je ale jistý, že ve své funkci setrvá čtyři roky, a v rozhovoru shrnuje, jaké kroky hodlá coby ministr kultury primárně podniknout. Patří mezi ně navýšení rozpočtu úřadu, zvýšení platů v příspěvkových organizacích, zjednodušení grantových žádostí a získání peněz na stavbu koncertní síně v Brně a přestavbu Veletržního paláce v Praze.

Kunsthistorik Jiří Kohoutek před nedávnem svěřil svou jedinečnou sbírku děl malíře Jaroslava Vožniaka Museu Kampa. Od 8. 12. si tak mohou návštěvníci Musea díla z Kohoutkovy sbírky prohlédnout na velké výstavě, věnované právě dílu Jaroslava Vožniaka. V rámci těchto událostí pro čtenáře Respektu sepsal Jan H. Vitvar článek o Vožniakově životě, tvorbě i přátelství s Jiřím Kohoutkem.

„V době, kdy je tak obtížné ve výtvarném umění nabídnout něco nového, přitahují nadaní autodidakti, kteří fascinují svou ryzostí a poskytují umanutou tvorbu s osobním ručením.“ Těmito slovy otevírá svoji recenzi výstavy Luboše Plného v pražském DOXu Ivan Adamovič v Lidových novinách. Luboš Plný byl jediným českým zastoupením na benátském bienále 2017 a výstava podle Adamoviče ukazuje, proč je tvorba Plného tak oblíbená.

Recenzi na výstavu Paneland v Moravské galerii sepsal pro časopis Týden Ivan Motýl. Na výstavě vyzdvihuje, že skrze využití interaktivních médií, uměleckých děl, rekonstrukcí a dalších prvků nabízí širokoúhlý pohled na fenomén panelových sídlišť. „Paneland vyvolává sentiment, ale i mrazení v zádech.“

Minirecenzi na výstavu děl inspirovaných Svatým Janem pod Skalou Jakuba Špaňhela, která v pražské DSC Gallery probíhá do 25. ledna, pro Týden napsala Klára Čikarová. Výstava představuje díla vytvořená především v uplynulém roce a nabízí návštěvníkům kromě klasických ponuřejších děl se sakrální tematikou i méně obvyklou, barevnější, Špaňhelovu polohu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *