Artalk.cz

denní tisk 10. 1. 2017

Na Chvalském zámku v Praze-Horních Počernicích probíhá výstava režiséra a umělce Jiřího Brdečky. Expozice je koncipována zčásti jako interaktivní, zapojuje návštěvníka do děje – natáčení filmu. „Bylo třeba formou výstavy ocenit Brdečkovo fantaskní vizionářství a schopnost vymyslet a zrealizovat, nejen na filmovém plátně, zázraky,“ hodnotí Jan Šída v Právu.

V Topičově salonu vystavuje pod kurátorským vedením Karla Srpa šestnáct umělců díla tematicky propojená hledáním neurčitosti, procesů a přeměn. „Na výstavě (…) lze názorně pocítit vývoj a proměnu výrazových prostředků od pastelu k digitálnímu rastru,“ píše Blanka Frajerová v Lidových novinách.

Ondřej Hanko v pražské MfDnes představuje projekt Petrohradská kolektiv provozující umělecké ateliéry v bývalé čokoládovně. V budovách určeným k demolici je skoro 40 ateliérů, pořádá se zde řada výstav. Do budoucna se má komplex ještě více otevřít lidem – demolice se ještě neplánuje a i kdyby ano, koordinátoři by se rádi poohlédli po jiném působišti.

Další text v pražském vydáním MfDnes přibližuje první „jubilejní“ výstavu na Pražském hradě. Petr Kroupa, ředitel odboru památkové péče, představuje výstavu o počátcích české státnosti – budou představeny archeologické nálezy i důležité listiny (například Zlatá bula sicilská). V polovině ledna budou k vidění rovněž České korunovační klenoty.

Včera poprvé vysílal nový pořad  ČT art nazvaný ArtZóna. Výtvarné umění bylo zastoupeno výstavou Pavla Brázdy v Egon Schile centru v Českém Krumlově.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *