Artalk.cz

denní tisk 4. 1. 2017

Pro rok 2018 plánuje Bílina rozsáhlé úpravy městského prostoru, informuje Karel Otcovský v deníku Právo. Počítá se s revitalizací Mírového náměstí, rekonstrukcí domu Černý kůň a opravou ulice 5. května. Kvůli těmto projektům bude město hospodařit se schodkem 100 milionů korun. „Důvodem schodkového rozpočtu jsou investiční akce, které se loni nestihly realizovat. Byly tudíž přesunuty i s ušetřenými financemi do letošního roku.“ uvedl starosta Bíliny Oldřich Bubeníček.

Představitelé Prahy již dva roky avizují, že pro oživení městského prostoru budou pořízeny nové sochy. Benedikt Lederer v Mladé frontě DNES shrnuje, jaké plány má město pro rok 2018 a na jaká úskalí mohou tyto plány narazit. Podle primátorky Adriany Krnáčové chce město oslovit například Richarda Deacona nebo Anishe Kapoora, zhruba polovina soch by ale měla vzejít ze soutěží. Zatím ale není jasné, podle jakých pravidel budou díla pořizována.

Ondřej Hanko v Mladé frontě DNES informuje o snahách o záchranu zchátralého domu Diamant v Praze. Kubistický dům od Emila Králíčka byl prohlášen národní kulturní památkou, jeho stav se ale v průběhu let jenom zhoršoval. Restaurátoři a památkáři se zajímají rovněž o sochu Jana Nepomuckého, která stojí hned vedle domu a ač je rovněž kulturní památkou, její stav je velmi špatný.

Kateřina Farná sepsala pro přílohu deníku Právo biografický článek o Anně Zemánkové, české art brut umělkyni. Vznik článku byl inspirován výstavou, kterou v roce 2017 uspořádalo muzeum Collection de l’Art Brut v Lausanne.

Další článek, představující život význačného českého umělce, připravil pro nové vydání časopisu Instinkt Tomáš Čechtický. Zaměřil se na Zdeňka Buriana, malíře a ilustrátora dobrodružných knih.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *