Artalk.cz

TZ: Ve vile Portheimka vznikne muzeum skla

Ve vile Portheimka vznikne muzeum skla / Museum Kampa / Praha / 20. 12. 2017

Ve vile Portheimka vznikne muzeum skla

Vůbec první muzeum skla v Praze nazvané „Světlo ve skle“ je naplánováno ve výstavních prostorách vily Portheimka. Projekt Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových na svém dnešním zasedání schválili zastupitelé Městské části Prahy 5. Na přelomu dubna a května budou moci návštěvníci zhlédnout unikátní sbírku českého skla, která v Praze dosud chyběla.

„Zástupci Prahy 5 nás oslovili, zda bychom měli zájem využít výstavní prostory, které vila Portheimka nabízí. Připravili jsme projekt otevřeného muzea s galerií zaměřeného na různé formy umělecké práce se sklem a skleněnou hmotou a po podpisu příslušných smluv jej budeme realizovat,“ říká k tomu ředitel Musea Kampa Jan Smetana.

„Paní Mládková má obrovskou radost, že lidé budou moci vidět dosud nevystavená díla z její sbírky. České sklo je fenomén a je hojně vyhledáváno jak návštěvníky, tak i sběrateli,“ uvádí dále předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Muzeum skla je připraveno spolupracovat jak s domácími tak zahraničními institucemi. V rámci své koncepce představí stálou expozici nejzajímavějších objektů ze sbírek Musea Kampa, případně zápůjček ze soukromých sbírek, tak i aktuální umění. Vila Portheimka se může stát zároveň kulturně-komunitním centrem, disponujícím příjemným odpočinkovým prostorem, nabízejícím různorodé spektrum vzdělávacích a tvůrčích programů pro nejširší cílové skupiny.

Při přípravě koncepce se Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových nechalo inspirovat i tím, že na pražském Zlíchově v období Rakouska – Uherska sídlila sklárna Josefa Inwalda, která se až do období První republiky řadila mezi jedny z nejvýznamnějších u nás. „Galerie zaměřená na sklo je i poctou této legendární sklárně,“ dodává ředitel Musea Kampa Jan Smetana.

Kromě stálé expozice budou pro návštěvníky připraveny další dvě až tři krátkodobé expozice ročně, které budou představovat jak legendy sklářské umění, tak i začínající autory. Prostor Vily Portheimka nabídne kromě vlastních komentovaných prohlídek i možnost realizace různých workshopů, tematických setkání či komorních koncertů a mnoho dalšího.

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových spravuje jednu z nejdůležitějších sbírek českého  a středoevropského umění druhé poloviny 20. století v České republice, jehož součástí je i velká kolekce skleněných objektů a realizací pracujících se sklem. Posláním Musea Kampa je podporovat rozvoj zejména výtvarného umění v České republice, seznamovat veřejnost s moderním a současným výtvarným uměním a přispívat k znovuvytvoření a posílení povědomí o tradici v uvedené kulturní oblasti. Museum Kampa je schopno postavit stálou expozici zaměřenou na sklo a obecněji na práci se světlem ve výtvarném umění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *