Artalk.cz

TZ: Marie Štindlová

Marie Štindlová / Prsten na parkovišti / Dům umění města Brna: Galerie G99 / Brno / 10. 1. – 18. 2. 2018

Marie Štindlová

Marie Štindlová: Prsten na parkovišti

10. 1. – 18. 2. 2018

Vernisáž 9. 1. 2018 v 18 h

Galerie G99, Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno

Kurátorka: Marta Fišerová Cwiklinski

Marie Štindlová se narodila v roce 1990 v Praze, kde momentálně také žije a pracuje. Vystudovala Fakultu výtvarných umění VUT v Brně. Je členkou skupiny TMA a spolu s Danou Balážovou a Markétou Filipovou se věnuje společné malbě fresek. Od roku 2014 je asistentkou kurátora Fotograf Gallery.

Marie Štindlová byla vybrána ve spolupráci s FaVU VUT v Brně pro tzv. „ateliér úspěšného absolventa“. Na rezidenčním pobytu v Domě umění je od začátku září 2017.

Ateliér úspěšného absolventa má za úkol podpořit umělce na úplném počátku jeho kariéry. Po absolvování svých studií na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně dostává ateliér, rezidenční byt a stipendium, to vše po dobu šesti měsíců. Ve druhé polovině jeho pobytu je umělci v Galerii G99 uspořádána výstava, která má usnadnit jeho vstup na uměleckou scénu.

Výstava Marie Štindlové vychází z jejího dlouhotrvajícího zájmu o tvorbu textů a možností jejich uplatnění v kombinaci s uměleckými instalacemi. Pro usazení textu do formátu výstavy tentokrát autorka volí kresbu na plátna velkých rozměrů, kterými předěluje prostor. Opakující se objekty na kresbách – koule, kužel, trubice – nás odvádějí od reálného světa k fantaskní, tajemné atmosféře klidu a nehybnosti. Neskutečné a snové objekty vznášející se například nad zamrzlým oceánem zvou návštěvníka ke vstupu na „scénu“ výstavy, aby se ztrácel a bloudil v trojrozměrném metafyzickém prostoru.

Brno Artists in Residence

V renesanční budově Domu pánů z Kunštátu byl na přelomu roku 2017 otevřen rezidenční program – Brno Artists in Residence, vytvářející prostor pro práci umělcům a kurátorům především ze zemí střední Evropy. Dům umění města Brna tak rozšířil spektrum své činnosti o to, co v ucelené podobě doposud v Brně chybělo – rezidenční centrum věnující se systematicky přeshraniční spolupráci. Mezinárodní rezidenční program je jednou z klíčových součástí koncepce Domu umění města Brna; jeho cílem je vytvořit prostor pro vzájemnou výměnu myšlenek a názorů mezi českou a zahraniční uměleckou scénou. Umělcům na rezidenci je poskytováno ubytování, ateliér, případně honorář.  Výstupy rezidentů jsou prezentovány v Galerii G99, jejíž dramaturgie je od roku 2017 s rezidenčním programem úzce provázána.

Momentálně je vypsán OPEN CALL ve spolupráci s festivalem Meeting Brno – pro jednoho rakouského nebo slovenského výtvarného umělce/umělkyni v období 16. dubna – 12. června 2018 a pro jednoho spisovatele/spisovatelku v období 10. května – 12. června 2018 (více na www.dum-umeni.cz/cz/rezidence/aktualita/id/39).

www.dum-umeni.cz/cz/rezidence/informace

www.facebook.com/BrnoAiR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *