Artalk.cz

denní tisk 22. 12. 2017

Martina Malá upozorňuje čtenáře Mladé fronty DNES na výstavu dopisů Henriho Matisse v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Dopisy pro výstavu zapůjčil sběratel Petr Vašát, na naše území se dostaly díky českému manželskému páru, který ve 30. letech 20. století pracoval v Matissově domácnosti a malíř jim svou korespondenci přenechal.

Výstavu děl Raffaela Santiho v Albertině hodnotí v Lidových novinách Blanka Frajerová. Výstavu popisuje jako rozsáhlou, propracovanou, poskytující možnost proniknutí do Raffaelova stylu práce skrze skicy a přípravné kresby. Jako slabinu vnímá dlouhé informační texty a davy návštěvníků. Tato kombinace odrazuje znalostí chtivého diváka od bližšího prostudování Raffaelovy tvorby.

Petr Janiš se v deníku Právo věnuje aktualitám ohledně příprav Národního muzea na znovuotevření. V prosinci muzeum zveřejnilo výzvu na poslání návrhů společenskovědných expozic, návrhy pak očekává na přelomu ledna a února. Podle ředitele muzea Michala Lukeše zbývá v současnosti už jen jedna velká úprava, a tou je úprava terénu kolem budovy.

Plán výstavby nových prostor pro Západočeskou galerii v Plzni bude pozdržen, píše Jan Švábek v deníku Právo. Ministerstvo kultury nenaplnilo dotační program, který má sloužit pro financování projektu. „Budu atakovat ministerstvo kultury, aby během roku 2018 program naplnilo, a aby v rozpočtu na rok 2019 byly pro takové projekty řádově stovky milionů korun. Beru si to jako svůj poslanecký úkol.“ uvedl poslanec za ODS Martin Baxa, bývalý plzeňský primátor.

Životopis malíře Alfreda Kindlera připravil pro Mladou frontu DNES Petr Kubát. Velká část článku je věnovaná období 30. a 40. let, která byla pro Kindlera zásadní. „Když se mě někdo zeptal na radu, tak jsem říkal, aby se nebál. Moc dlouho neškrtal, negumoval, aby na to nešel vědecky, ale srdcem.“

V novém vydání časopisu Téma vychází rozhovor Veroniky Šíp Tardonové s Josefem Ladou, vnukem slavného malíře. Rozhovor se široce zaměřuje na Ladovu tvorbu a aktuální výstavu v Tančícím domě. „Děda se s bohémy přátelil, ostatně nějakou dobu bydlel v Ditrichově ulici s Jaroslavem Haškem, ale on sám žádný bohém nebyl. V mládí se asi s přáteli něco navyváděl, ale stejně jako mi na něj nesedí výraz workoholik, tak bych jej neoznačil ani za bohéma.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *