Artalk.cz

denní tisk 15. 12. 2017

Blanka Frajerová pro Lidové noviny připravila rozhovor s malířkou a textilní výtvarnicí Jitkou Štenclovou, jež má nyní výstavu v pražské Nové síni. S kurátorem Richardem Drurym vybrala zejména nejnovější díla s geometricko-kosmickou tématikou: „Každá expozice představuje v mé tvorbě určitý mezník.“

Petr Volf láká v magazínu ego! Hospodářských novin na společnou výstavu Michala Cihláře a jeho strýce Karla Hladíka v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě. Smyslem výstavy je vystihnout ovlivnění synovce strýcem, ale hlavní prostor článku je věnován sochaři Hladíkovi. „Ať jste odkudkoliv, stojí za to se na Vysočinu vypravit, pochybuji, že se taková výstava bude někdy opakovat.

Výstava Re:publika 1918–2018, která se uskuteční od května na brněnském výstavišti, dostane 50 milionů od státu. Spolu s 50 miliony od města tak bude umožněno uskutečnit výstavu k 100 letům vzniku ČSR a 90 letům výstaviště poměrně rozsáhle. Moravská galerie například připraví přehlídku toho nejlepšího ze světového designu posledních sta let. Více v brněnské MfDnes.

V pražské Jiri Svestka Gallery vystavují Katarína Poliačiková spolu s věhlasným fotografem Stephenem Shorem. Ten olajkoval její fotky na instagramu, proto se odhodlala oslovit ho s nabídkou spolupráce. Přijal. Výstavě se podrobněji věnuje Magdalena Čechlovská v magazínu ego! Hospodářských novin.

Alexandra Malachovská napsala do magazínu Víkend deníku Právo článek o vzmáhajícím se trhu s výtvarným uměním v Rusku. Místní miliardáři objevují kouzlo aukčních síní a neváhají utratit značné částky, ale i cenná díla prodat – příkladem je Dmitrij Rybolovlev, který výjimečně vydělal na prodeji Leonardova Spasitele.