Artalk.cz

Olomoucká katedra dějin umění má novou knihovnu

Několik tisíc svazků zaměřených na české a evropské umění nabídne nová knihovna, kterou ve čtvrtek otevře olomoucká katedra dějin umění. Své zázemí našla v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Jméno nese po Václavu Richterovi, zakladateli dějin umění jako studijního oboru na olomoucké univerzitě. Autorem projektu nové knihovny je architekt Tomáš Machovský, informovala dnes ČTK mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

„Naším cílem bylo vytvořit kvalitní zázemí pro každodenní studium studentů. Zároveň jsme chtěli vybudovat i důstojné prostředí pro vědeckou práci akademických pracovníků. Odborná práce historiků umění totiž není bez kvalitní knihovny a především zahraniční literatury možná,“ uvedla Jana Zapletalová z katedry dějin umění olomoucké filozofické fakulty.

Richterova knihovna fungovala na katedře od znovuobnovení v 90. letech minulého století, sloužila však především jako příruční knihovna pro pedagogy. Studentům byla zpřístupněna pouze k prezenční výpůjčce, a to až poté, kdy se přestěhovala do Uměleckého centra univerzity, uvedli zástupci vysoké školy.

Knihovna Václava Richtera nabídne čtenářům několik tisíc svazků odborné literatury a několik desítek titulů odborných periodik. „Základní část fondu pochází z odkazu tohoto významného profesora. Další část pak od roku 2011 z odkazu profesora Milana Tognera, jednoho ze zakladatelů katedry. Jeho rozsáhlý a velmi cenný fond, především zahraniční literatury, byl od roku 2012 provizorně uskladněn z kapacitních důvodů ve sklepeních Zbrojnice Univerzity Palackého,“ doplnila mluvčí univerzity.

Do knihovny zástupci katedry stěhují i další stovky českých a zahraničních titulů, které se v posledních letech nakupují díky grantovým prostředkům. Dosud tento fond nebyl kam umístit, dodala Jana Zapletalová.

Univerzita Palackého má vlastní, Ústřední knihovnu, která sídlí v budově bývalé tereziánské zbrojnice. Slouží studentům i badatelům všech fakult univerzity, ale také široké veřejnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *