Artalk.cz

denní tisk 12. 12. 2017

V pražské galerii Fotograf vystavuje konceptualista Tomáš Svoboda. „Jako jeden z mála současných konceptuálních autorů nemá strach z přiznání, že i umělec nemá šanci najít odpovědi na své otázky, ale přesto dává do své práce všechno, co mu limity vizuální řeči dovolí,“ hodnotí Svobodovu práci Lenka Lindaurová v Lidových novinách.

V Mostě se prozatím nesloučí Oblastní muzeum s Galerií výtvarného umění. Ačkoliv fúzi schválilo zastupitelstvo i kulturní komise kraje, krajská rada bod stáhla z jednání. Plány na spojení institucí totiž provází odpor odborné i laické veřejnosti. Články v regionálním Právu a MfDnes rovněž připomínají kauzu odvolání ředitelek a ředitelů kulturních institucí Ústeckého kraje.

Galerie moderního umění v Hradci Králové vystavuje uměleckého solitéra Jiřího Kornatovského. Prezentovány jsou zejména rozměrné kresby uhlem, ve kterých umělec dlouhodobě pracuje s motivy duchovna a věčnosti. Více Ivan Hartman v Hospodářských novinách.

V libereckém vydání MfDnes vyšel rozhovor s Pavlem Horákem, který provozuje uměleckou slévárnu v Horní Kalné. „Kdybychom začínali v Praze, určitě by to bylo jednodušší. Měli jsme velký hendikep. Výtvarníci se však o nás začali dozvídat a říkat si to mezi sebou. V našem podnikání je dobrá pověst zásadní,“ říká Horák odlévající sochy nejen českým, ale i zahraničním umělcům.