Artalk.cz

denní tisk 8. 12. 2017

Vlasta Hradilová zve čtenáře deníku Právo na retrospektivní výstavu Ladislava Jalůvky Hlas barev a tvarů. Výstava byla uspořádána u příležitosti 85. narozenin autora a koná se hned ve dvou galeriích zároveň – Galerii města Olomouce a Galerii Patro.

Vítězkou Turnerovy ceny se stala Lubaina Himid, anglická umělkyně afrického původu. Ocenění získala za svá kritická a satirická díla, která reflektují africkou diasporu a otrokářství a kritizují přetrvávající rasismus. Nejsilnější reakce ale po vyhlášení vyvolal její věk – Himid letos oslavila 63. narozeniny, čímž se stala vůbec nejstarším oceněným umělcem, Turnerova cena se však vždy zaměřovala spíše na mladé umělce. Více informací přináší Pavel Vokatý v Lidových novinách.

Pavel Vokatý je autorem i dalšího článku z dnešního vydání Lidových novin, respektive jejich přílohy. V něm rekapituluje letošní rok v Národní galerii, který byl velmi úspěšný. Vokatý připomíná Grand Opening, výstavy Gerharda Richtera, Františka Skály a Juliana Rosefeldta a další projekty, které pomohly galerii nejen k vysoké návštěvnosti, ale i ke „splátce historického dluhu“, jak uvedl Tomáš Pospiszyl.

„Boj o zachování Galerie výtvarného umění v Mostě jde do finále.“ píše Zuzana Mendlová v Mladé frontě DNES. V pondělí proběhně hlasování o sloučení galerie s mosteckým muzeem, Mendlová proto rekapituluje události posledních dní, v nichž byla ústeckému krajskému úřadu doručena petice proti sloučení. „Považuji tento krok ze strany Rady Ústeckého kraje, pracovníků krajského odboru kultury i vedení mosteckého muzea za skandální projev ryze partikulárních zájmů některých morálně pochybných jedinců…“ uvedl jeden ze signatářů petice Vladimír Franz.

Mladá fronta DNES upozorňuje na výstavu Vdovy S Sekal / Slavík / Sýkora, která byla zahájena v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem. „Autorka výstavy Duňa Slavíková požádala o spolupráci své dvě přítelkyně, Lenku Sýkorovou a Christine Sekalovou. Expozici pojaly jako své individuální zamyšlení, které by mohlo diváka vést k hlubšímu pochopení vystavených děl.“ cituje Mladá fronta kurátorku výstavy Alenu Potůčkovou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *