Artalk.cz

denní tisk 7. 12. 2017

Josef Chuchma pro Hospodářské noviny zrecenzoval knihu Přemýšlej jako umělec od Willa Gompertze. Kniha je podle něj „praktičtější a lidovější“ než autorova dřívější publikace, na druhou stranu je ale neoriginální a mělká. Podle závěrečného zhodnocení jsou cílovou skupinou knihy spíše podnikatelé než kritici umění.

Obsáhlý článek, věnovaný galeristovi Zdeňku Sklenářovi, připravila pro dnešní přílohu deníku Právo Lucie Jandová. Na základě rozhovoru se samotným Sklenářem obsáhla Jandová v článku jak historii Galerie Zdeněk Sklenář, tak i osobní rovinu: „Byla to pro mě transcendentální událost. K jeho poslání jsem měl ohromný respekt,“ vzpomíná Sklenář na setkávání se svým strýcem, malířem Zdeňkem Sklenářem.

Recenzi na výstavu děl Norberta Grunda v pražském Paláci Kinských připravil pro deník Právo Jan Šída. Vyzdvihuje koncepci výstavy, její rozdělení na vizuálně-tematické okruhy, v nichž jsou Grundova díla zasazována do kontextu tvorby jiných autorů. „I když jsou jeho obrazy často malých kabinetních formátů, mají výstavní interiéry dostatek světla nejen díky umělému osvětlení, ale i díky velkým oknům. Návštěvník si tedy může vychutnat i malé detaily.“ chválí Šída i praktickou stránku výstavy.

Na jaře letošního roku se v Litomyšli rozhořela debata o odstranění sochy komunistického politika Zdeňka Nejedlého, která stojí před místní základní školou. Rada města se na včerejším zasedání usnesla, že socha se ničit nebude, ale bude vyhlášena soutěž. „V podmínkách soutěže je, že si nepřejeme osobu Zdeňka Nejedlého jakkoliv zesměšňovat či z něho dělat jediného viníka tehdejších zločinů. Naším cílem je poukázat na nebezpečí totality a potřebu demokracie v kontextu nadživotní sochy prominenta tehdejšího režimu.“ uvedl místostarosta Josef Vaněček. Informaci přinesla regionální Mladá fronta DNES.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *