Artalk.cz

denní tisk 23. 11. 2017

Zbourání Faltisovy vily v Trutnově vyvolalo rozporuplné reakce mezi obyvateli města i odborníky, informuje Petr Záleský v Mladé frontě DNES. Vila byla dlouhodobě ve špatném stavu, což mohl být podle zastupitele Petra Sobotky záměr: „Podle mého názoru byla budova k chátrání určena, aby došla do takového stavu, že nezbude nic jiného než ji zdemolovat…“ Podle ředitele Muzea Podkrkonoší Vlastimila Málka se ale jedná o přirozený koloběh: „… ač bychom tomu byli rádi, není možné zachránit všechny historické objekty.“

Národní památkový ústav plánuje od srpna 2018 začít s přestavbou zámku v Telči. Plánovaný stavební zásah má nejenom zrekonstruovat prostory zámku, ale také rozšířit jeho prohlídkové okruhy. Zámek je v současnosti sídlem telčké pobočky Muzea Vysočiny, po dokončení přestavby se ale s návratem muzea nepočítá. Depozitáře se proto dočasně přesunou do areálu bývalé jezuitské koleje, dokud se pro muzeum nenajdou nové prostory. Informaci přinesla Ilona Zelníčková pro Mladou frontu DNES.

Mladá fronta DNES připomíná pětileté výročí založení galerie a aukčního domu Arthouse Hejtmánek. „Právě v rodinné tradici, v níž se většina předků věnovala umění, bylo po několik generací pěstováno i sběratelství. S tím souvisí i nadstandardní osobní přístup a péče o klienty, z nichž se mnozí opakovaně a rádi vracejí, a také cit, s nímž jsou umělecká díla prezentována.“

Magdalena Čechlovská láká čtenáře Hospodářských novin na novou výstavu Michaela Rittsteina Kurzy začínají na podzim v Galerii Václava Špály. Na základě komentované prohlídky, vedené samotným umělcem, Čechlovská čtenářům přibližuje autorův přístup k této konkrétní výstavě i procesu tvorby obrazů. „Do Špálovky jsem vybral obrazy za poslední tři čtyři roky. Chtěl jsem je vidět v souvislostech.“ uvedl Rittstein.

Na předaukční výstavu v Arthouse Hejtmánek upozorňuje Klára Čikarová v novém vydání časopisu Instinkt. Výstava zahrnuje velmi široké spektrum uměleckých děl, od gotických soch přes Dürerův tisk po kubistický nábytek, a právě vzhledem k jejímu širokému záběru Čikarová doporučuje absolvovat komentovanou prohlídku nebo se vybavit aukčním katalogem.

V Bratislavě probíhá 27. ročník festivalu Měsíc fotografie. Představuje autory známé i méně známé, nabízí pohled na proměny fotografie ale i vybízí k zamyšlení nad otázkou národní identity. Většina výstav bude otevřena už jenom týden, upozorňuje Judita Matyášová v Lidových novinách.