Artalk.cz

TZ: Isabela Grosseová

Isabela Grosseová / Průraz / kurátorka: Tereza Jindrová / Entrance Gallery / Praha / 16. 11. – 10. 12. 2017

pruraz3_webl

Isabela Grosseová: Průraz

kurátorka: Tereza Jindrová

vernisáž: 15.11. 2017 / 18.00

16.11. – 10.12. 2017

Výstava Průraz je pokračováním uměleckého výzkumu doktorandky AVU, Isabely Grosseové, která se ve své dizertaci zabývá fenoménem absolventů uměleckých škol, kteří se po studiích začali věnovat jinému zaměstnání. Výzkum je založen na výpovědích několika desítek respondentů, z nichž se vybraná část nyní zúčastní série workshopů přímo v prostoru Galerie Entrance. Výstava tak bude mít podstatný procesuální a participativní aspekt.

Smyslem výstavy je pomocí především nonverbálních prostředků zviditelnit sociální procesy ovlivňující to, zda umělec profesně takzvaně prorazí, nebo nikoli. Slovníkem běžným pro popis toho, zda je umělec rozpoznán nebo nerozpoznán, by se zdálo, že jde o razantní prolomení se z jedné polohy bytí do druhé, podobné tomu, jako když se uprostřed konečně potká ze dvou stran ražený tunel, a to způsobem, který je oslavou vydařeného úsilí a výborného naplánování. V případě uměleckého úspěchu jde ale ve skutečnosti spíše o komplikovanou cestu, provázenou permanentními pochybami a snahou o to zachovat si nezávislost. Polopropustná stěna instalovaná v galerii slouží jako model k tomu uvědomit si, co znamenalo v životech dnes už starších absolventů Akademie výtvarných umění v Praze udělat některá důležitá rozhodnutí. Co muselo zůstat potlačeno, s jakou způsobilostí bylo možné pracovat dál a jaké to mělo důsledky.

Text / Tereza Jindrová

Isabela Grosseová vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze a postgraduální institut pro vizuální umění, HISK v Gentu v Belgii. Po dobu šesti let se věnovala profesionálně architektuře, nejprve jako člen ateliéru Ing. Arch. Josefa Pleskota v Praze a později také v ateliéru Vito Acconciho v New Yorku. Její umělecká práce je ovlivněná tím, jaké otázky si klade dnešní společnost a jak na ně umělecké instituce reagují, což se nejvíce projevilo v práci nazvané Reprezentace Národa připravené společně s Jesperem Alvaerem pro Národní Galerii v Praze a Dům Umění v Brně. V současnosti je doktorandkou na Akademii výtvarných umění v Praze a její disertační práce má název Gravitace umělecké kompetence.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *