Artalk.cz

TZ: Alice Nikitinová

Alice Nikitinová / Někdy na AVU / AVU v Praze: kancelář prorektorky pro umění, vědu a rozvoj, 1. patro hlavní budovy / Praha / 17. 11. – 14. 12. 2017

image001

Alice Nikitinová: Někdy na AVU

Vernisážové setkání 16. 11. 2017.

Při příležitosti vernisáže zahraje a zazpívá Anna Vlasáková.

Výstavu je možné navštívit do 14. 12. 2017 po předchozí dohodě (pavlina.morganova@avu.cz) nebo zkusit vzít za kliku kanceláře prorektorky pro umění, vědu a rozvoj, 1. patro hlavní budovy Akademie výtvarných umění v Praze, U Akademie 4, Praha 7.

Pavlína Morganová, prorektorka pro umění, vědu a rozvoj AVU uspořádala první z cyklu výstav jednoho obrazu ve svých prostorách. Stěnu své pracovny se rozhodla v rámci série výstav Někdy na AVU věnovat především umělkyním spojeným s Akademií výtvarných umění v Praze. Jako první přijala pozvání Alice Nikitinová, která absolvovala v roce 1998 ateliér malířství prof. Jiřího Sopka.

Alice Nikitinová na AVU studovala v letech 1998–2004. Absolventka malířského ateliéru prof. Jiřího Sopka na sebe záhy upozornila jako výrazná koloristka, která dokáže vytěžit maximum z vyprázdnění obrazové plochy. V jejích obrazech ze začátku 21. století se zračí napětí mezi figurativností a abstrakcí. Zvětšené detaily těch nejobyčejnějších předmětů s příležitostnými konceptuální odkazy dávají konkrétním objektům abstraktní kontury. Předměty na nás působí svou naléhavou přítomností, ale i čistou barevnou krásou. Mám na   mysli například velkoformátové obrazy knih z roku 2011, které jsou tak abstrahované a výrazně barevně pojaté, že se stávají malbou na hranici geometrické abstrakce. Přesto z nich nadále silně vnímáme konkrétní předmět, jeho iluzornost a užitnou symboliku. Odkazy na každodenní prožitky se mísí s odkazy na dějiny moderního malířství a tradici avantgardy. U Alice Nikitinové jsou skryté za rádoby jednoduché náměty, jako jsou krabice, značky, tepláky, gumáky, židle nebo štětce. Kouzlo každodennosti dokáže zobrazit nebývale citlivým a blízkým způsobem, aniž by sklouzla k banálnosti.

Poslední samostatná výstava Alice Nikitinové v Čechách se konala v roce 2014 v Galerii výtvarných umění v Chebu a ve Fait Gallery v Brně. Letos samostatně vystavovala v Kunsthalle v Erfurtu.

Výstavou na stěnách kanceláře bych chtěla vzdát hold této skvělé malířce, zpřítomnit její tvorbu na Akademii výtvarných umění v Praze, kde na přelomu milénia zrála, a dát jí další impuls, aby po téměř dvouleté vynucené přestávce začala opět malovat.

Pavlína Morganová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *