Artalk.cz

6. 11. 21017 / Projekce filmů: Post/Land Art a antropocén

Post/Land Art a antropocén / kino Ponrepo / Praha / 6. 11. 2017 ve 20h

Post/Land Art a antropocén

6. 11. 2017 ve 20h

Kino Ponrrepo, Bartolomějská 11, 110 00 Praha

Program:
Homeostasis. 2017, ČR, 24 min.
Echoes. Miloš Šejn, 1979, 5 min.
Troublemakers: The Story of Land Art. James Crump, 2015, USA, 68 min.

První část připravovaných filmových projekcí a diskuzí k tématu budoucnosti, přírody, krajiny, společnosti, umění, ekologie a entropie.

Česká premiéra pravděpodobně neobsáhlejšího dokumentu o americkém umění Earthworks skromně doplňují dva kratší filmy: pseudopoetická sonda do toxických kalů fosilní a petrochemické industriální zóny mezi Duchcovem a Sokolovem a abstraktní studie Miloše Šejna fenomenologie hry slunečního paprsku na dně čirého potoku.

Troublemakers je dokumentární film o Earthworks, neboli o zemním umění, které v USA vzniklo na přelomu 60. a 70. let. Jsou to příběhy několika nejvýraznějších umělců této generace. Planeta se proměnila v jejich perspektivě v geologický, paleontologický a archeologický vzorek, kde sledujeme a zaznamenáváme stopy lidské činnosti a gesta. Krajina jako krajinomalba, jako plátno, jako nekonečný obraz bez rámu. Film z odstupu 60 let prozrazuje titánské měřítko zemního umění, ai jeho potencionální malichernost a dočasnost. Prostřednictvím archivních i nových záběrů, rozhovorů s umělci a teoretiky se vydejme do pustin severní Kalifornie, Nevady, Nového Mexika a Utahu, na výpravu za ikonickými pracemi Roberta Smithsona (Spiral Jetty), Waltera De Marii (The Lightning Field) a Michaela Heizera (Double Negative).

Jako předfilm: pražská premiéra videodokumentu Homeostasis o industriální a post-industriální morfologii podkrušnohoří. Za humny, téměř na dohled z petřínské rozhledny lze vstoupit do Pustiny. Zdaleka ne tak rozsáhlé jako třeba v Utahu, ale česká škola fosilní krajinné architektury vytvarovala také dechberoucí panoramata. Zvukové a obrazové materiály byly metamorfovány z digitálních usazenin projektu Frontiers of Solitude/Na pomezí samoty.

Jako třetí, trochu romantický element: digitální přepis krátkého barevného filmu „Echoes“ Miloše Šejna. Odraz slunečních paprsků na vodní hladině, vržený do skály v úzké odbočce údolí Plakánek s přítokem říčky Klenice v Českém ráji. Pohled upřený do jednoho bodu působí jako halucinace. Fragment delšího experimentálního filmu Rokle z roku 1979.

Připravil tým nadace Agosto Foundation.
Děkujeme Kinu Ponrepo.

Vstupné pro členy Ponrepa:
– 50 Kč, studenti, senioři, osoby se zdravotním postižením: 40 Kč děti do 15ti let: 30 Kč
Vstupné s jednodenním členstvím: 80 Kč, studenti, senioři, osoby se zdravotním postižením: 70 Kč, děti do 15ti let: 60 Kč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *