Artalk.cz

TZ: Václav Stratil

Václav Stratil / Zase sedim / kurátor: Jiří Ptáček / Walk Thru Gallery / Hradec Králové / od 26. 10. 2017

milos1

Václav Stratil v podchodu

Ve čtvrtek 26. 10. se znovu zaplní výtvarným uměním prostor v podchodu pod Třídou Karla IV. v Hradci Králové. V 18 hod. se zde uskuteční vernisáž výstavy Václava Stratila: Zase sedim. 8 vitrín v boční uličce vyplní soubor pasových fotografií, které Stratil vytváří již déle jak čtvrtstoletí. Výtvarný večer bude pokračovat v NãPLAVKA café & music bar, kde se Stratil představí také jako hudebník. První výstava v galerii Walk Thru Gallery zde proběhla již v roce 2009 a od té doby se na její náplni vystřídala řada kurátorů a výtvarníků.

Český vizuální umělec Václav Stratil (*1950) se více jak čtvrt století nechává fotografovat v komunálních fotoateliérech. Jeho nástroji jsou výraz tváře, oděv, drobné rekvizity. V rozsáhlých fotografických řadách jimi lze zkoumat sféru vnějších reakcí na lidskou podobu, stejně jako se nořit do vnitřní logiky seriálního zobrazování. Na výstavě ve Walk Thru Gallery / Galerii Podchod představíme výběr ze dvou jeho posledních souborů pasových fotografií. V prvním z nich se Stratil snaží splývat s barevným pozadím fotoateliéru, ve druhém ze scény odchází po jejím nasvícení. Vznikají tak téměř či zcela monochromatické abstrakce, ve kterých mizí objem i prostor, a ve kterém je tělo přítomné a zároveň nepřítomné. „Tyto fotografie jsou prázdné a zároveň plné“, říká Stratil. Výstava volně vychází ze samostatné výstavy Sedim v pražské Fotograf Gallery na začátku letošního roku, a to i v osobě kurátora, jímž je Jiří Ptáček. „Zase sedim“ je malou recidivou humoru, melancholie i vážného studia obrazových možností daného žánru a formátu.

Po vernisáži výstavy bude od 19 hod. následovat hudební vystoupení Václava Stratila v NãPLAVKA café & music bar. Václav Stratil zde vystoupí se svými autorskými písničkami. Stratil jako umělec dává nekompromisní impulsy. Vstupuje do zapovězených komnat naší kultury a boří nedotknutelné. Zároveň dokáže zprostředkovat intimní prostor, duchovnost, a humor.Václav Stratil je malíř, konceptuální umělec, performer, vysokoškolský pedagog a hudebník. Do poloviny 80. let protagonista olomoucké alternativní umělecké komunity a v posledních dvou dekádách ferment brněnské výtvarné scény; od poloviny 70. let minulého století solitérní a v mnoha ohledech klíčová postava českého umění. V roce 2014 se stal laureátem Ceny Michala Ranného.

Projekt WALK THRU GALLERY se od roku 2009 připojuje k trendu moderních evropských měst, která se snaží o nalezení nových živých vztahů k stávající architektuře a dát „hluchým-mrtvým“ veřejným prostorům nového ducha či funkci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *