Artalk.cz

denní tisk 19. 10. 2017

Pavel Vokatý v Lidových novinách rekapituluje nově otevřené výstavy ve Veletržním paláci NG, jež byly včera večer otevřeny v rámci Grand Opening. Největší pozornost se upíná k sérii krátkých filmů nazvaných Manifesto, v nichž Cate Blanchett pod vedením Juliana Rosefeldta představuje avantgardní manifesty. Nově jsou zpřístupněny prostory s dlouhodobou výstavou Františka Skály, v pátém patře jsou prezentovány ceny StartPoint 2017 pro studenty uměleckých škol Evropy.

V magazínu proč ne?! Hospodářských novin Lucie Drdová představuje londýnský veletrh Frieze. „Není jasné, jaké důsledky s sebou brexit přinese, ale zatím si Londýn drží monopol nejdůležitější umělecké metropole Evropy,“ říká Drdová a krátce představuje nejzajímavější prezentace a české stopy na veletrhu.

V Galerii města Kolína jsou k vidění snímky avantgardního fotografa Jaromíra Funkeho mající vztah k městu. Jan Šída v Právu popisuje několik vystavených prací a dodává: „Operuje s originálními výrazovými prostředky. Jemná krusta vytváří inverzní povlak na fotografiích a podporuje dojem neuchopitelného mlžného bezčasí.“

Adam Junek se v Lidových novinách zamýšlí nad vystavováním módy v uměleckých muzeích. Na Kampě jsou k vidění boty Manola Blahnika, v MoMA v New Yorku je obsáhlá výstava módy po 73 letech a podobně. „Jsou to přesně ty modely, o nichž slýcháte, jak je to nenositelné. To jsou zkrátka kusy umění… Výtrysk kreativity návrháře, který si ani nemyslí, že by v tom někdo pochodoval po ulici.“

V živém vstupu Událostí v kultuře mluvil Jiří Fajt o nových výstavách ve Veletržním paláci. Grand Opening byl představen v poměrně obsáhlé formě takřka deseti minut, velká pozornost byla věnována filmům s Cate Blanchett.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *