Artalk.cz

denní tisk 16. 10. 2017

V českobudějovickém Domě umění probíhá výstava švýcarského architekta Petera Märkliho. Prezentovány jsou především jeho skici a nákresy od roku 1980. Význačné architektovy stavby i samotnou výstavu představuje v článku budějovického vydání MfDnes Petr Kubát.

V Týdeníku Rozhlas vyšel rozhovor Anny Nádvorníkové s Kateřinou Šedou, oceněnou titulem Architekta roku. „Víc mě zajímá spolupráce s lidmi, kteří se akcí nechtějí účastnit, než vytvořit událost, kam dorazí předpokládaná skupina obyvatel. Čím více se mnou někdo nechce spolupracovat, tím víc já chci spolupracovat s ním. Nezájem okolí je pro mě motivací, že proměna bude mít smysl,“ říká například Šedá.

V termínu od 19. do 21. října proběhne ve Veletržním paláci NG festival elektronické hudby Lunchmeat. Řada zvučných jmen současné hudební scény (například Ben Frost) předvede audiovizuální představení, která jsou pro festival typická. „Lunchmeat (…) přesně balancuje na hranici mezi performancí a instalací, kdy některé koncerty mají plátna pro přední i zadní projekci a vizuál vyžaduje větší péči než zvuk, mezi hudbou pro mysl a hudbou k tanci,“ píše Pavel Turek v Respektu.

Jan Vitvar v jednom článku v Respektu spojil výstavu sochaře Milana Beránka v Arthouse Hejtmánek s úmrtím jeho vrstevníka Jana Koblasy (zemřel v den vernisáže Beránkovy výstavy): „Byl to náhodně vzniklý průsečík dvou rozdílných uměleckých příběhů. Ale svorník má ze stejného materiálu: osud Milana Beránka i Jana Koblasy totiž často hnětl někdo jiný než ruce obou pozoruhodných sochařů.“

Jan Šída připravil pro Právo rozhovor s Lénou Brauner, která bude o víkendu vystavovat v Kasárnách Karlín. „Zajímá mě tvůrčí proces, ne hotová věc. Nemám žádné obrazy pověšené na zdech. V části ateliéru, kde pracuji, jsou pouze bílé stěny, aby mě nic nerušilo.“