Artalk.cz

denní tisk 13. 10. 2017

Pražský Dům fotografie vystavuje dokumentární fotografickou tvorbu Pavla Baňky. „Syrovost, zemitost a záměrně amatérský pohled na skutečnost dávají snímkům punc autenticity, který potírá prvoplánovou líbivost. Lze mluvit o pronikání duševního portrétu jedince a sociálního dokumentu. Ovšem pouze v nadsázce, protože autor se díky zažité osobní zkušenosti posouvá do osobitých úhlů pohledu na věc,“ píše Jan Šída v Právu.

Součástí Festivalu Fotograf je výstava Trevora Paglena ve Fotograf Gallery v Praze. Vystaveno je několik snímků amerických tajných základen, úložišť dat nebo satelitů. „Fotografie Trevora Paglena vypadají impresionisticky, jako by vznikaly v mlze. Není to záměrný výtvarný styl, nýbrž výsledek nevyhnutelně daný technickými možnostmi,“ píše v Hospodářských novinách Magdalena Čechlovská a dodává, že přes svoji komornost je výstava, doplněná například videem, mimořádným zážitkem.

V magazínu Téma vyšel rozhovor s česko-americkou sklářskou výtvarnicí Vladimírou Klumparovou, která svoji tavenou plastiku právě vystavuje v Tančícím domě. Mluvilo se především o praktických otázkách vzniku děl, jejich ceny, pojištění, ale i o stěhování do USA, osobním životě a o Mexiku, které jí učarovalo.

„V pařížském Centre Pompidou se koná velká retrospektiva Davida Hockneyho. Ukazuje jeho tvorbu ve všech možných polohách i logickém vývoji, v němž všechna období na sebe navazují, aniž by docházelo k náhlým zvratům,“ uvádí svůj text Jiří Machalický v Lidových novinách. Připomíná, že k výstavě vyšla i kniha rekapitulující celou Hockeyho tvorbu.

Událostech v kultuře na ČT art bylo včera několik témat z výtvarného umění: začátek festivalu Signal v Praze, obraz Ježíše od Leonarda da Vinciho v aukci Christie’s, nová výstava v brněnské Fait Gallery nebo oprava několika soch z ostravského sympozia prostorových forem ze 60. let.