Artalk.cz

TZ: Knihovna Moravské galerie rozšiřuje své působení. Zapůjčit lze nejen knihy, ale i umění

Knihovna Moravské galerie rozšiřuje své působení. Zapůjčit lze nejen knihy, ale i umění / Moravská galerie / Brno / 9. 10. 2017

V knihovně Moravské galerie v Pražákově paláci najdou návštěvníci nově kromě komfortnějšího prostředí a rozšířené nabídky knih o umění a designu také Artotéku – veřejnou půjčovnu současného umění. Knihovna se obohatila také o nadstandardní knižní fond o umění pro děti a mládež. Čtenáři mohou listovat v knihách v nové odpočinkové zóně a přitom obdivovat vznikající nástropní fresku od Jiřího Franty a Davida Böhma.

KNIHOVNA MORAVSKÉ GALERIE S ARTOTÉKOU

Architektonické řešení artotéky a rekonstrukce knihovny: Ateliér Štěpán

Nástropní freska: David Böhm, Jiří Franta

Autoři projektu Artotéka: Rostislav Koryčánek, Táňa Šedová

Slavnostní otevření: 12. říjen 2017, 18 hodin, program pro děti od 16 hodin

Pražákův palác, Husova 18

Knihovna Moravské galerie v Pražákově paláci se stává místem, které zprostředkovává celistvý pohled na umění. Vedle starého, moderního a současného umění je zastoupena ve volném výběru výrazněji  literatura z oblasti designu a užitého umění a lidé si tu mohou o umění nejen číst, ale také si je půjčit. Knihovna funguje nepřetržitě od roku 1883, je jednou z největších knihoven se zaměřením na uměleckou literaturu v ČR a nabízí více než 140 tisíc knih, katalogů a časopisů. Nově vychází vstříc i rodičům, pedagogům a teenagerům – v knihovně najdou kolekci knížek o umění určených pro děti a mládež. Vzdělávat děti a dospívající v oblasti umění je jednou z priorit Moravské galerie: „Pro Moravskou galerii jsme pořídili dětské publikace, které čtenáři nenajdou v žádné jiné knihovně v České republice. Připravujeme také řadu doprovodných akcí a knihovna s Artotékou bude prostřednictvím speciálních programů pro školy pomáhat studentům a žákům, aby si našli svoji cestu k interpretaci umění,dodává náměstkyně pro vnější komunikaci Silvie Šeborová.   

Symbolickým propojením knihovny s uměním je nástropní kresba, kterou vytváří známá česká umělecká dvojice Jiří Franta a David Böhm. Inspirací k nápadu na výzdobu stropu se staly staré klášterní a zámecké knihovny, jež byly zdobeny honosnými nástropními freskami, které měly vyjádřit  pokrok a vzdělanost lidstva. Moravská galerie prostřednictvím nástropní kresby toto téma znovu objevuje a propojuje jej se svým posláním.

Artotéka představuje nový fenomén půjčování děl od současných umělců. V Artotéce Moravské galerie lidé najdou díla převážně od českých umělců – sbírka se zaměřuje primárně na práce na papíře (grafiky, kresby, akvarely a koláže), její součástí jsou ale také rozměrnější malby na plátně. Kromě samotného zapůjčování výtvarných děl zprostředkovává Artotéka rovněž doprovodné informace o zastoupených umělcích a jejich tvorbě.

Služby Artotéky jsou finančně dostupné široké veřejnosti – díla si mohou lidé zapůjčit do svých domovů, kanceláří, veřejných budov. Stačí se zaregistrovat, vybrat si v online katalogu či osobně v knihovně, zaplatit symbolický poplatek a pak už si jen odnést dílo domů, a to až na půl roku. Zájemci mohou díla vyhledávat na nových webových stránkách Artotéky (artoteka.moravska-galerie.cz), kde najdou veškeré potřebné informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *