Artalk.cz

denní tisk 2. 10. 2017

V rámci Dne architektury byly v neděli mimořádně přístupné některé z prostor Šternberského paláce, který již od 19. století využívá Národní galerie či její předchůdci. Během komentované prohlídky byly k vidění reprezentační prostory druhého patra a podobně. V budoucnu se má palác kvůli reorganizaci sbírek na čas uzavřít. Více v pražském vydání MfDnes.

V Muzeu hlavního města Prahy probíhá výstava Vladimíra Boudníka. „Expozice (…) připomíná i jeho manifesty, psychologické hry nebo přátelství s Bohumilem Hrabalem,“ píše Klára Čikarová v časopise Týden a připomíná způsoby, jakými Boudník tvořil.

Řada deníků včetně těch bulvárních se věnuje včerejšími happeningu Rogera Hiornse, který nechal v rámci oslav 100. výstavy galerie Rudolfinum zakopat do země vojenský letoun MiG-21. Jedná se ponejvíce o krátké zprávy převzaté z ČTK.

Jan Šída se v Právu věnuje výstavě Musea Kampa, která prezentuje díla umělců francouzského předměstí Puteaux, kde žil rovněž František Kupka. Výstava připouští různou míru ovlivnění mezi zainteresovanými umělci: „Zároveň se vkrádá svůdná myšlenka, nakolik právě Kupka inspiroval Marcela Duchampa,“ uvažuje Šída.

Ke čtyřem měsícům vězení s ročním odkladem byl odsouzen slovenský umělec Peter Kalmus, jelikož z košického pomníku Rudoarmějců odstranil symboly srpu a kladiva, čímž poškodil kulturní památku. Na zdejší pomník jsou symboly přidávány z překližky, jelikož jsou pravidelně odstraňovány. S jejich umístěním nesouhlasí široká odborná veřejnost. Více o kauze v článku Ivany Svobodové v Respektu.