Artalk.cz

TZ: Vladimír Kopecký

Vladimír Kopecký / Geometrie / Galerie Kuzebauch / Praha / 6. 9. – 3. 11. 2017

image002(2)

Vladimír Kopecký: Geometrie

Galerie Kuzebauch

6. 9. – 3. 11. 2017

Ve druhé polovině 20. století do českého výtvarného umění rázně vstoupila generace výjimečně talentovaných, odvážných a cílevědomých tvůrců, kteří začali pracovat se sklem stejně osobitě a jedinečně jako sochař s kamenem nebo malíř s plátnem. Paradoxně v době totalitního temna dokázali tento materiál osvobodit od jeho užitečnosti a povýšit ho – díky svým uměleckým vizím – na matérii nabízející nepřeberné výtvarné možnosti. A také jich začali každý po svém důsledně využívat. Slovo od slova psali nové kapitoly do knihy nejen českého, ale i světového umění. Co dnes slavné jméno, to originální autorský přístup: Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, René Roubíček či Václav Cigler a – Vladimír Kopecký.

Umělecký naturel rodáka ze Svojanova na Pardubicku je výsostně malířský. A ač často výtvarně vyjadřovaný nespoutaně a expresivně, přesto ve své podstatě introvertní, uzavřený sám v sobě, tichý, soustředěný a přemýšlivý. Kopeckého abstraktní malířské kompozice vyvedené na skle či v něm nebo využívající jiný podklad často evokují mnohoznačné lyrické básně, jež duši hladí a drásají zároveň.

Záleží jen na divákovi, zda se odváží umělce následovat, nebo zůstane stát na místě – zůstává mu právo volby. Také proto se Vladimír Kopecký stal nejen výjimečným výtvarníkem, ale i inspirativním pedagogem, jak dosvědčují desítky jeho úspěšných studentů z pražské UMPRUM.

Stejně jako estetika „ošklivého skla“, kterou si pro sebe stvořil, je Kopeckého tvorbě vlastní striktně geometrický přístup. Ať již jde o skleněné kompozice, obrazy či grafické práce, dokáže na omezené ploše přesvědčivě evokovat nekonečnost prostoru, stav beztíže, vizualizovat ticho a plynutí času, jevy vzbuzující v člověku úzkost, melancholii a touhu. To jsou témata, jež Vladimíra Kopeckého jako výtvarníka zajímají. Nebo spíše fascinují. Stejně jako nás jeho umělecké vidění světa a nikdy nekončící hledání lidské duše v něm.

Petr Nový: hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou; kurátor Galerie Kuzebauch

Partnerem galerie Kuzebauch a výstavy je Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Projekt finančně podpořila MČ Praha 6.

O Galerii Kuzebauch – Galerie Kuzebauch byla založena v Praze v roce 2012. Prezentuje výjimečné příklady studiových děl jak mladých, tak zavedených designérů a výtvarníků, kterým tak pomáhá zviditelnit se napříč uměleckými obory a kontinenty. V posledních třech letech se zaměřuje na výstavy sklářských výtvarníků.

Více než sto malých sklářských dílen a skláren po celé České republice umožňuje jednotlivým tvůrcům vlastnoručně pracovat i experimentovat s různorodými sklářskými technikami a vytvářet tak jedinečná díla. Po staletí budovaná tradice českého sklářství stojí nejen na historii, bílém sklářském písku a zručných řemeslnících, ale především na lásce ke sklu a znalostech, které se dědí z generace na generaci.

Otevírací doba galerie je od 10 do 17 h ve všední dny nebo po domluvě. Vstup do galerie je volný. Více na www.galeriekuzebauch.com a FB: Galerie Kuzebauch.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *