Artalk.cz

TZ: Silvia Krivošiková

Silvia Krivošiková / Exhibice / Galerie Petr Novotný / Praha / 27. 9. – 4. 11. 2017

Pozvánka Silvia Krivošíková v Galerii Petr Novotný

Silvia Krivošiková: Exhibice

První výstava podzimní výstavní sezóny v Galerii Petr Novotný je věnována obrazům slovenské autorky žijící ve Vídni, Silvie Krivošikové. Je to její druhá výstava v této galerii.

Krivošiková se narodila roku 1976 ve Zvolenu. Od roku 1998 do 2004 studovala na bratislavské Akademii v ateliéru kresby, vedeném profesorem Vladimírem Popovičem. Poté žila do roku 2011 v Portugalsku, nyní žije a pracuje ve Vídni.

Ve svém díle se Silvie Krivošiková vztahuje ke klasické moderně 20. století. Jejím základním jazykem je geometrie, ne však v čisté neosobní formě, ale naopak ve formě osobní, emocionální. Tato geometrie zůstává někdy ve svém původním tvarosloví, často se však přelévá a přeměňuje i do obrazů figurativních. Kromě malby tvoří součást její práce i papírové objekty, někdy dále malířsky pojednané, jindy jen prostorově zdůrazňující jejich geometrické formy. Tato výstava představuje obrazy z posledních třech let, tedy od předchozí výstavy malířky v této galerii v roce 2014. Její malby jsou opět na pomezí hravé geometrické abstrakce a figurace.

Autorka sama k výstavě uvádí: „Názov Exhibice bol spontánnym nápadom pomenovať súbor malieb, ktoré vznikli v rokoch 2016-2017. Chcela som aby názov širšie demonštroval moju maliarsku vypoveď a zároveň pútal pozornosť. Obrazy sú väčšinou figuratívne, tématicky voľne pohybujúce sa medzi autobiografickými odkazmi, predstavami, ideami a zamyslaniami sa nad vlastnou existenciou.“

Krivošiková má za sebou řadu samostatných i společných výstav, po návratu z Portugalska se nyní etabluje jako malířka ve středoevropském prostoru, nejčastěji vystavuje v poslední době na Slovensku, v Rakousku a v Česku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *