Artalk.cz

TZ: Lada Semecká

Lada Semecká / Anemos / Galerie huti František / Sázava / 9. 9. – 19. 11. 2017

Clipboard10

Lada Semecká: Anemos

9. 9. – 19. 11. 2017

Vernisáž: 8. 9. 2017 / 18:00

Místo: Galerie huti František, Cesty skla, O.P.S.  Na Kácku 218. 285 06 Sázava

Jak zachytit vítr a síly, které jsou součástí křehké přírody? Kolik živlů musí existovat, aby vznikla po ránu rosa?

Lada Semecká (*1973, Teplice) je sklářská umělkyně. Vystudovala na UMPRUM v Praze v ateliéru profesora Vladimíra Kopeckého, kde po studiích působila ve sklářské dílně jako lektorka. Po čtrnácti letech strávených v centru Prahy odjela učit na Institut sklářského umění v japonské Tojamě. Setkání s japonskou krajinou a kulturou posílilo její vnímání a zájem o kontemplativní zachycování harmonie přírody, křehkosti její rovnováhy i sílu vnitřní energie.

V procesu zkoumání a objevování hraje velkou roli náhoda, neovlivnitelnost. Stejně tak jako je někdy nepředvídatelné a především neovlivnitelné to, čeho se Lada Semecká ve své práci dotýká. Cyklus vody, vnitřní síly země, zachycování větru i zobrazování mraků prostřednictvím skleněné drti, je vědomý proces zakončený náhodně vzniklou do skla zatavenou stopou.

U zavěšeného kinetického objektu Modlitba III je ona neovlivnitelná náhoda spojená s vlastním lidským vědomím detekujícím moment zaslechnutí, případně i vydání signálu. Objekt se vánkem spojeným s pohybem, dechem, průvanem či dotykem rozezní.

Materiálová i obsahová symbolika jednotlivých děl vytváří harmonii s myšlenkou na koloběh přírody.

Výstava volně navazuje na autorskou výstavu s názvem Proudění v Galerii U prstenu v roce 2015 a sérii skupinových výstav s názvy Písně kosmické, Hvězdný prach, Random Univers.

text: Romana Veselá

http://www.cestyskla.cz/program/vystavy-a-galerie/anemos-lada-semecka/

https://www.facebook.com/events/129785954324273

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *