Artalk.cz

TZ: Tomáš Beňadik

Tomáš Beňadik / Back to School / The White Room / Praha / 30. 8. – 10. 9. 2017   

Tomáš Beňadik: Back to School

30. 8. – 10. 9. 2017

vernisáž: 29. 8. 2017 v 19h

Tomáš Beňadik  ve své tvorbě uchopuje postinternetovou situaci v tradičních termínech vrstvení, asambláže a koláže. Pracuje s formální čistotou, kterou záměrně deformuje. Svou posedlost ikonickými retroobjekty transformuje a usazuje do nečekaných souvislostí archetypálních témat, nové historie a práce s nevyjasněnou sexuální identitou. Resuscitací starých vtipů a anticipací nových paradoxů oťukává možnosti podmínek, priorit a kompromisů. Recykluje pozůstatky akcí, myšlenek a osob, které proběhly krajinou, vyrábí vlastní lógr z lodního laku a čerstvě mleté kávy a ptá se, co zbyde po evropském pikniku. Většina prezentovaných prací vznikla přímo pro prostor White roomu a jsou tematicky i místem spojeny s areálem Pragovky a jeho nejnovější historií.

Výstava Back to school hyperaktivuje prostor bývalé počítačové ústředny, která byla vyčištěna pro prostor galerie. Back to school jej znovu zanáší uměleckým nepořádkem, který přímo naráží na události, které se v prostoru White room opakovaly při vernisážích. Znovu tak naráží na osobu bývalé produkční Pragovky i na louže po jejím psu, na umělce kteří ve White room vystavovali během jejího působení před necelým rokem.Tomáš specifickým způsobem přemýšlí o času a prostoru a echo událostí, s nimiž byl spjat svým působením technika bývalé White Pearl zpracovává do jedinečného boogie-woogie doprovázeného notnou dávkou humoru. Vrstvy, křivky a rastry, s nimiž Beňadik ve své autorské instalaci pracuje, prostupující galerii, „indukují metody práce, očekávání a motivace, probublávající prostorem a rekapitulují možnosti posunu do příštích situací ve vztahu k okolnímu prostředí. Autorská instalace staví na závěr srpna, přinášejícího náladu nedělního odpoledne a šamponovaní, jakožto předzvěsti přicházejícího bilancování a počasí sezony Autumn/Winter.“ (citace autora výstavy)

Tomáš Beňadik (*1991, Bratislava) absolvoval Ostravskou fakultu umění v ateliéru Intermedia pod vedením Petra Lysáčka, v současné době ukončuje studia na pražské UMPRUM v ateliéru Jiřího Davida.

The White Room, Kolbenova 923/34a, vernisáž se koná 29. srpna v19:00, výstava potrvá do 10. září 2017. Otevřeno do 10.9. vždy v úterý a ve čtvrtek 16:00 – 20:00. Mimo otevírací hodiny po dohodě s autorem na čísle +421 910 587 913

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *