Artalk.cz

denní tisk 27. 6. 2017

V Domě U Kamenného zvonu uspořádala GHMP (kurátorkou je Olga Malá) výstavu děl Jaroslava Róny z posledních dvaceti let. „Róna je typ umělce, který se vždycky vymykal dobové módě. To mu ostatně vyčítali kritici už při jeho předchozí velké výstavě (…). Dvacet let ale ukázalo, že (…) ví, co dělá,“ shrnuje jeho tvorbu Pavel Vokatý v Lidových novinách.

Miroslava Strnadová se v severočeském vydání MfDnes zabývá plánovanou výměnou šéfů krajských muzeí a galerií Ústeckého kraje. O místa přijdou ředitelé SČG v Litoměřicích, Galerie B. Rejta v Lounech, GVU v Mostě a muzeí v Děčíně a Chomutově. Řada odborníků vidí za „čistkou“ nesouhlas komunistického vedení kraje s konáním Stanislava Děda z chomutovského muzea. Navzdory radnici vyvěsil tibetskou vlajku, dlouhodobě se věnuje vztahům mezi Čechy a Němci v kraji.

Grafickou tvorbu Zdeňka Sklenáře prezentuje Galerie moderního umění v Hradci Králové. „Grafiky Zdeňka Sklenáře nejsou vždy uchopitelné na první pokus, nicméně stojí za to se o to pokoušet. V tomto případě totiž platí letitá a otřepaná fráze, že celek se skládá z detailů beze zbytku,“ píše Jan Šída v Právu.

Monika Zavřelová v MfDnes zve na tři letní výstavy v tuzemských galeriích: Galerie Zdeněk Sklenář v Litomyšli láká na díla Jana Zrzavého, Galerie U Betlémské kaple v Praze nabízí výstavu Františka Kyncla a Západočeská galerie v Plzni představuje tvorbu sochaře Otty Guttfreunda.