Artalk.cz

denní tisk 22. 6. 2017

Barbora Čandová zve čtenáře Mladé fronty DNES do holešovského zámku na dvě souběžně probíhající výstavy. První z nich je oslavou stoletého výročí sdružení Hollar a nabízí to nejlepší ze starší i současné české grafiky. Druhá je věnována dílu Andyho Warhola. „Snažíme se dostat velké umění i do tak malého města, jako je Holešov.“ říká Dana Podhájská z Městského kulturního centra v Holešově.

Jaroslav Hubený v Mladé frontě DNES upozorňuje na výstavy probíhající v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle. Výstav se koná celkem 19 a Hubený vyzdvihuje hlavně Poklady Jana Zrzavého v Galerii Zdeněk Sklenář a Generation One v Zámeckém pivovaru, věnovanou první generaci českých moderních umělců.

Mladá fronta DNES přinesla novinky ohledně přestavby ostravských jatek a Bauhausu. Město se rozhodlo přikoupit sousední blok šesti domů ve Stodolní ulici s odůvodněním, že neopravené domy by mohly snížit estetickou hodnotu rekonstruovaných jatek a majitelé těsně přiléhajícího domu by mohli komplikovat stavební řízení. Zároveň byla zrušena zakázka na přestavbu hobbymarketu na dočasné prostory pro galerii Plato, jelikož vzhledem k vývoji situace se městu již nevyplatí investovat do provizorního řešení.

David Lancz a Kristýna Brožová upozorňují v novém vydání Instinktu na zveřejnění investičního záměru NPÚ ohledně budovy pražské Invalidovny. Tuto barokní památku nabídl stát v loňském roce k prodeji za 637,7 milionu korun, prodej se ale nezdařil. O Invalidovnu tak projevil zájem NPÚ, který by rád v budově viděl nové sídlo Pražského filharmonického sboru a kulturně-výchovný prostor.

Instinkt přináší rozhovor Kláry Čikarové se sběratelem, spisovatelem a malířem Michaelem Třeštíkem. Rozhovor se týká především Třeštíkových knih o umění a sběratelství a jeho vlastní sbírky. „Asi před pěti lety jsem byl v Tate Modern v Londýně, kde visely ohromné obrazy Gerharda Richtera, před nimiž jsem úplně vytuhl. Sebraly mě tak, že jsem si sedl na nepohodlnou lavici a koukal na ně asi hodinu. Něco podobného se mi ale občas děje, a když se mi to stane, zkusím o tom napsat esej.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *