Artalk.cz

denní tisk 16. 6. 2017

V Ostravě včera začal druhý ročník bienále OstravaPhoto 2017, který nabízí 17 výstav, komentované přehlídky a přednášky. Tématem letošního ročníku je Jinýma očima – mezi jistotou a nejistotou. K vidění jsou díla českých a německých tvůrců, mnohdy s přesahem do politiky, filosofie nebo sociologie. Podrobněji v textu regionálního Práva.

Benedikt Lederer v MfDnes představuje kulturní koncepci Prahy na následující léta, která cílí především na přilákání více turistů. Ti se budou vracet do nové koncertní síně, galerie současného umění a pohybového divadla. U Florence má stát výstavní síň pro Epopej A. Muchy, kunsthalle by měla vzniknout v areálu Pragovky. Koncepce však zatím není schválena zastupitelstvem.

Magdalena Čechlovská v Hospodářských novinách připomíná sochaře Olbrama Zoubka, který včera zemřel. „Umělec, který během normalizace nesměl vystavovat a živil se restaurováním, se po listopadu 1989 pro mnohé stal symbolem obratu ke svobodě. Času, kdy se lačně objevovalo dosud potlačované umění.“ Stručně je představena jeho tvorba včetně režimu nevyhovujících děl souvisejících s Janem Palachem nebo Janem Zajícem i jeho mladší, někdy kritizovaná, tvorba

V Lidových novinách otiskli ukázku z rozhovoru s Olbramem Zoubkem pořízeného před více než 10 lety. Mluvilo se o podobných tématem, která ve svém textu akcentuje M. Čechlovská: „Ani o jednu výstavu, ani o jednu realizaci jsem si neřek sám. Ale když za mnou chodili, neodmítal jsem. A že mě viní z líbivosti, z kýčovitosti? I v tom mají trochu pravdu.“ Nekrolog sochaři napsal Pavel Vokatý.

V Trutnově proběhla soutěž na památník výročí vzniku Československa. Zastupitelstvo dostalo od komise na výběr dva kandidáty –  1918 cm vysoký stožár s československou vlajkou od skupiny litoměřických architektů nebo plastové srdce s levitujícím lvem vytvořené týmem trutnovských umělců. Druhý návrh má ve městě řadu odpůrců a očekává se ještě bouřlivá diskuze. Více v regionální MfDnes.

Petr Volf v magazínu ego! Hospodářských novin obsáhle představuje architekta Jakuba Ciglera. Článek nabízí rovněž Ciglerův názor na budovy Transgasu, na jejichž místě projektuje novostavbu: „„Pokládám jej za jizvu v Praze, která se s ní neumí vyrovnat. To místo pořád mokvá a za desítky let se nezacelilo. Mám pocit, že šlo od začátku o chybné rozhodnutí.“

Události v kultuře na ČT art nabízí mimo zprávy o smrti Olbrama Zoubka živý vstup na výstavu klauzurních prací AVU nebo informaci o již zmíněném bienále OstravaPhoto.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *