Artalk.cz

20. 6. 2017 / Alena Pomajzlová provede výstavou OBRAZ A SLOVO v českém výtvarném umění šedesátých let

Alena Pomajzlová provede výstavou OBRAZ A SLOVO v českém výtvarném umění šedesátých let / Západočeská galerie v Plzni: masné krámy / Plzeň / 20. 6. 2017 v 17h

DSC_2044 +

Alena Pomajzlová provází výstavou OBRAZ A SLOVO v českém výtvarném umění šedesátých let

Západočeská galerie v Plzni, výstavní síň Masné krámy

úterý 20. června od 17 hodin

Výstavou provází její autorka doc. Alena Pomajzlová (Seminář dějin umění FF MU v Brně).

Přijďte si prohlédnout díla Jiřího Koláře, Běly Kolářové, Václava Boštíka, Jiřího Balcara, Ladislava Nováka, Jana Kotíka, Karla Malicha, Dalibora Chatrného, Jiřího Valocha, Václava Havla a mnoha dalších umělců.

Výstava OBRAZ A SLOVO v českém výtvarném umění šedesátých let představuje projevy českého výtvarného umění šedesátých let, které se programově věnují vztahu obrazu a slova. Navazují na experimentální postupy v umění, na druhé straně reagují i na tehdy pociťovanou vyprázdněnost jazyka. To přivedlo řadu autorů k úvahám o relativnosti spojení slova a toho, co označuje. Na výstavě jsou prezentovány ukázky asémického, nesrozumitelného psaní, u něhož dominuje, podobně jako u gestické malby, vizualita (cvokogramy Jiřího Koláře, dekrety Jiřího Balcara, abstrakce Jana Kotíka). Jinde se původní smysl textu rozbíjí pomocí koláže, různých deformací a destrukcí (Jiří Kolář, Ladislav Novák), zároveň vznikají i vizuální písmové struktury blízké konstruktivistickým tendencím v malbě (Vladimír Burda, Josef Hiršal, Bohumila Grögerová, Jiří Valoch). Někteří autoři hledají nové způsoby sdělení mimo konvenční systém jazyka a nahrazují slovo obrazem (Jiří Kolář, Ladislav Novák, Běla Kolářová, Dalibor Chatrný), jiní zpochybňují sdělení protikladem viděného a napsaného (Jiří Valoch, Dalibor Chatrný).

O prázdninách Vás zveme na sérii tematických přednášek připravených jako doprovodný program k výstavě:

·         Zlatá šedesátá a literatura (Jiří Staněk) – 18. července v 17 hodin

·         Zlatá šedesátá a film (Jiří Kastner) – 26. července v 17 hodin

·         Zlatá šedesátá a hudba (Zdeněk Raboch) – 16. srpna v 17 hodin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *