Artalk.cz

1. 6. 2017 / Šárka Svobodová: Jan Dvořák. Nechtěné dědictví

Šárka Svobodová / Jan Dvořák. Nechtěné dědictví / vila Tugendhat / Brno / 1. 6. 2017 v 19h

plakat_spilberk

Šárky Svobodové: Jan Dvořák. Nechtěné dědictví

Tvorba brněnského architekta Jana Dvořáka šedesátých ažosmdesátých let dosud uceleně zpracována nebyla, přestože je autorem desítekstaveb nejen v Brně, ale na území celého Československa.V několika kapitolách jeho práci představí historička architektury Šárka Svobodová a bývalé kolegyně a kolegové architekta Dvořákaz projektového ústavu Českého svazu výrobních družstev.

Na přednášku doporučujeme rezervaci: info@tugendhat.eu; 515 511 015/17

Přednáška se koná v rámci doporovdného programu k výstavnímu projeku NECHTĚNÉ DĚDICTVÍ: ARCHITEKT JAN DVOŘÁK (1925–1998), který připravilo Muzeem města Brna s 4AM/Fórem pro architekturu a média. Osobnost Jana Dvořáka je představena v Brně až do 2. 7. hned na třech místech: největší část na hradě Špilberku, část s názvem REPLIKACE ve vile Tugendhat a poslní část pak v kulturním prostoru Praha.

Vztah k architektuře a umění vzniklých v době minulého režimu hledá velká část představitelů současné střední generace laické i odborné veřejnosti obtížně, architekty nevyjímaje. Přitom sám Jan Dvořák ve své době svou tuto schopnost projevil. V průběhu šedesátých let minulého století aktivně vystupoval proti neadekvátním zásahům do realizací brněnské meziválečné architektury. O jeho respektu a nepochybně i obdivu k meziválečným realizacím vypovídá i jeho osobní nasazení při pátrání po původním nábytku z vily Tugendhat navrženém designerkou Lilly Reichovou a architektem Ludwigem Miesem van der Rohe. Právě originální kusy nábytku i následně pořízené repliky se stanou ústředním tématem výstavní instalace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *