Artalk.cz

denní tisk 29. 5. 2017

V ostravské Galerii PLATO vystaví výsledky architektonické soutěže na rekonstrukci a přestavbu bývalých jatek na nové působiště galerie. Mezinárodní soutěž vyhrálo studio Petr Hájek Architekti, vystaveno však bude všech osm zaslaných projektů. Výstava se otevírá zítřejší vernisáží v bývalém Bauhausu. Informuje regionální MfDnes.

Za týden se Slovanská Epopej vrací z Tokia do Prahy. Bude uložena v depozitáři Galerie hl. města Prahy, jelikož pro ni nejsou odpovídající výstavní prostory. Na podzim by měla být vyhlášena architektonická soutěž na novostavbu výstavní síně na pražském Těšnově. Osamu Okamura se ve článku Pavla Vokatého v Lidovkách ptá, zda musíme lpět na požadavku Muchy postavit pro díla novostavbu, když máme tolik prázdných budov vhodných pro jejich vystavení.

Pražská Galerie Pro arte vystavuje v kartonu vystřižené kresby Jaromíra 99. Vystavená díla souvisí s ilustrací komiksového vydání Kafkova Zámku, které situoval do domovského Jesenicka. Vystavena jsou rovněž díla související s komiksem a filmem Alois Nebel nebo dva exteriérové objekty na zahradě. Více v článku Magdaleny Čechlovské v Hospodářských novinách.

Týdeník Euro se věnuje trhu s výtvarným uměním. Václav Drchal představuje sběratelství za První republiky („Sbírky umění byly za první republiky prestižní záležitostí, známkou úspěchu, vlastenectví a dobrého vychování. A zdaleka se to netýkalo jen těch nejbohatších.“). Sběratelství je v editorialu řešeno z pozice ekonomické („Investování do uměleckých předmětů je především sázka na pokračování prosperity – v časech opravdové mizerie se obchodům s uměním nedaří.“). V dalším článku jsou shrnuta čísla současného světového trhu s uměním.

V anketě časopisu Reskept byli čtyři odborníci a odbornice dotázány, zda je v pořádku natírat růžový tank Davida Černého nazeleno. „Pokud dnes autor mylně prohlašuje, že původně pomník byl jen symbolem nadvlády Ruska a okupace 1968, tak motivaci těch, kdo chtějí znovu symbolickou výpověď památky vrátit k připomínce osvobození v květnu 1945, považuji za zcela legitimní,“ myslí si například Milena Bartlová. V časopise pak Jan H. Vitvar podrobně představuje okolnosti přemalování tanku roku 1991 i jeho další osudy.

V časopise Týden vyšel rozhovor Kláry Čikarové s Jaroslavem Rónou. V červnu bude mít výstavu v Domě U Kamenného zvonu, oslavil šedesátku a právě pracuje na několikametrové kamenné soše Vítězství robotů. Vyjádřil se rovněž k architektuře před rokem 1989: „Nevážím si jich a jsem toho názoru, že tehdejší architekti neměli ohledy k historii měst a svým brutalismem prokazovali svoje barbarství. Je to jeden zločin za druhým.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *