Artalk.cz

denní tisk 15. 5. 2017

Magdalena Čechlovská píše v Hospodářských novinách o právě zahájené výstavě Kmeny 90, kterou hostí Moravská galerie v Brně. Kurátorem je konceptor stejnojmenné knihy Vladimir 518, který sám prošel několika ze subkultur 90. let, kterým je výstava věnována. Prezentovány jsou vyjma uměleckých děl především kultovní až posvátné předměty spojené s jednotlivými kmeny.

V MfDnes vyšel rozhovor s historikem umění Jaroslavem Sojkou, kurátorem uměleckých sbírek Pražského hradu. V rámci výročí 300 let od narození Marie Terezie se hovořilo především o ní a jejímu významu pro české země: „Bezpochyby symbolickým podpisem, který provždy zanechala v Praze, je silueta Pražského hradu. Hrad se změnil v zámek. Vše začalo změnou renesančního Rožmberského paláce na Tereziánský ústav šlechtičen.“

Jan H. Vitvar se v Respektu zaměřil na publikaci k výstavě Sen a skutečnost ve Slovenské národní galerii. Katalog na téma slovenského umění v letech 1939-1945  považuje za vynikající: „Sen x skutečnost je prostě tvrdou sondou do slovenských dějin. Historici v ní věrni názvu bez sentimentu ukazují, o čem jejich země snila a co za to ve skutečnosti musela zaplatit.“ Vitvar s textu srovnává slovenskou knihu s nedávným českým projektem Budování státu, který téma údajně bagatelitoval.

V časopise Týden se Klára Čikarová věnuje výstavě Gerharda Richtera v Národní galerii. Představuje umělce jako zčásti kontroverzní postavu, jehož díla vzbuzují dodnes emoce. „Neustále reflektuje to, v čem žijeme. Je to člověk plný politických sdělení, byť sám tvrdí, že jeho obrazy nesmějí být čteny didakticky jako politická proklamace,“ říká o malíři ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Pražský radní pro kulturu Jan Wolf uvažuje, že Praha pořídí tři fotokopie z Muchovy husitské trilogie z cyklu Slovanské epopeje. Kopie děl by pak byly vystaveny na zámku v Moravském Krumlově. To však striktně odmítá zdejší starosta Tomáš Třetina, který připomíná, že Praha nemá pro plátna, na rozdíl od Krumlova, odpovídající prostory. Epopej je nyní v Japonsku, zájem o její vystavení však má Jižní Korea, Čína a nově i Spojené státy. Více v deníku Právo.

Hostkou DVTV byla Kateřina Šedá. Mluvilo se zejména o oceněném průvodci po brněnském Cejlu – Brnox.