Artalk.cz

TZ: Socha je mrtvá, ať žije sochařství!

Dočasný depozitář – socha: případová studie 1 / PLATO Ostrava / Ostrava / 18. 5. – 4. 6. 2017

Socha je mrtvá, ať žije sochařství!

Ve středu 17. května v 18 hodin zahájí PLATO Ostrava svou druhou výstavu v tomto roce, která představí široké spektrum současných návratů k sochařství. Prostory Kanceláře pro umění na Českobratrské ulici se promění v dočasný sochařský depozitář s díly výrazných uměleckých osobností z Česka, Polska, Slovenska, Nizozemska a USA. Výstava potrvá do 4. června a doprovodí ji bohatý program tematicky zaměřený na sochy a sochařství.

„Je velmi obtížné ocenit sochu. Většina z nás se k tomuto ani nepropracovala – a už předmět možného obdivu téměř zmizel z dohledu. Přestože sochařství jako disciplína žije, není v současnosti samozřejmé věnovat se mu naplno – a už dávno si nevystačí samo o sobě. Naše výstava si proto všímá obnoveného zájmu o sochu u nejmladší generace umělců a měla by být i impulsem k podrobnějším úvahám nad budoucností kdysi klasického oboru,“ řekl Marek Pokorný, který je spolu s Jakubem Adamcem autorem koncepce. „V depozitáři bývají díla uložená podle místa, čísla anebo – jako v našem případě – podle média. Po soše plánujeme zaměřit se do konce roku i na zacházení s kresbou nebo fotografií,“ dodal Pokorný.

Svá díla do sochařského depozitáře načas uskladní přední polští umělci – Rafał Dominik, Gizela Mickiewicz, Katarzyna Przezwańska a Piotr Skiba. Obrat k soše v mezinárodním kontextu ukážou i díla Ivany Bašič žijící ve Spojených státech amerických, Hedwig Houben z Nizozemska nebo tvůrčího dua Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič ze Slovenska. Z českých umělců budou zastoupeni například laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého Matyáš Chochola a Roman Štětina. Jedno ze svých děl do depozitáře umístí i Anna Hulačová, která byla na tuto cenu nominovaná vloni. Výjimečná sochařka už dříve své dílo představila v Národní galerii, v pražské MeetFactory či v Hunt Kastner Artwork.

„Anonymní busty, jejichž tváře jsou definovány jakýmsi stylizovaným dekorem, jsou doprovázeny vzdušnými podstavci a jejich linie má kopírovat tvar tekoucí 3D hmoty z obrazu v jejich pozadí. Charaktery anonymů sice společně komunikují, i když se jedná více o monology než dialogy. Dekor, figura a tekutost jsou pak organismy, které se živí vývojem i rozpadem v jejich daném prostředí a čase,“ popsala své dílo sama Hulačová.

Dočasný depozitář doplní série programů zaměřených na sochu a sochařství: nejprve to bude 21. května workshop pro rodiny s dětmi vedený sochařkou Šárkou Mikeskovou, která bude na výstavě zastoupena třemi objekty ze skla. V pátek 26. května se mezi exponáty uskuteční debata „Kde je to dláto?“ O současnosti a budoucnosti výuky sochařství na uměleckých školách budou diskutovat čelní představitelé a vedoucí ateliérů z AVU Praha, FaVU VUT Brno, FU OU a VŠUP Praha. Ve čtvrtek 1. června se pak bude konat přednáška profesora Petra Wittlicha, předního znalce secese, sochařství 19. i 20. století a moderního umění.

Dočasný depozitář – socha: případová studie 1

18. 5. – 4. 6. 2017

zahájení 17. 5. 2017 v 18h

Ivana Bašič (SRB/USA), Rafał Dominik (PL), Helena Hladilová (CZ), Hedwig Houben (NL), Anna Hulačová (CZ), Matyáš Chochola (CZ), Gizela Mickiewicz (PL), Šárka Mikesková (CZ), Jarmila Mitríková &
Dávid Demjanovič (SK), Katarzyna Przezwańska (PL), Tomáš Roubal (CZ), Piotr Skiba (PL), Roman Štětina (CZ)

Marek Pokorný, Jakub Adamec / autoři projektu

Doprovodné programy k výstavě:

21. 5. 2017 v 10:00, 14:30

ZA ZRCADLEM NENÍ TMA (workshop pro rodiny s dětmi)

26. 5. 2017 v 15:00

KDE JE DLÁTO? (diskuze, moderuje: Iva Málková, hosté: Tomáš Vaněk – rektor AVU, Praha / Milan Houser – děkan FaVU VUT, Brno / František Kowolowski – děkan FU OU, Ostrava / Jaroslav Koléšek – vedoucí katedry sochařství, FU OU, Ostrava / Tomáš Hlavina – Ateliér sochařství II/ škola Tomáše Hlaviny, AVU, Praha / Michal Gabriel – Ateliér sochařství 1, FaVU VUT, Brno / Dominik Lang a Edith Jeřábková – Ateliér sochařství, VŠUP, Praha; Marek Pokorný – ředitel PLATO Ostrava)

1. 6.2017 v 18:00

PROF. PETR WITTLICH (přednáška)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *