Artalk.cz

TZ: Jiří Příhoda

Jiří Příhoda / preBYZANTINUM / Galerie Na Shledanou / Volyně / 6. 5. 2017 – 31. 5. 2018

Jiří Příhoda: preBYZANTINUM

Jiří Příhoda je sochař monumentálních prostorových objektů, dnes už spíš malých architektur. Do jeho staveb vstupujeme stejně jako do domů, v těch Příhodových nás čeká podobně jako v kině nebo v kupoli kostela výrazný zážitek. V Galerii Na shledanou Jiří Příhoda zaklene 6 x 8 metrů velkou vestavbu, vnitřek klenby pomalují iluzivní malbou z filmu Byzantinum zkušení malíři filmových kulis Jiří Čihák a Pavel Šmíd. Kurátorem výstavy je Jan Freiberg. Stavbu realizovalo Tesařství Jaroslav Slavíček.

Jiří Příhoda svou novou instalaci komentuje: „Druhá práce z řady instalací, které nazývám scény pro fotografování. Název neznamená to, že by mi nešlo o jejich skutečnou fyzickou realitu – to je samozřejmé a myslím, že i to jak jsem naložil s prostorem Galerie Na shledanou a s panely postavené pro Galerii Norbertem Schmidtem doufám tomu nasvědčuje.

Rozvíjím a pokračuji dále v koncepci svých kulis pro filmy – Záběry/klapky (Pouštní bouře, Potopa a světlo na konci Tunelu) a to do dalšího okruhu. Nevytvářím reálné prostorové kulisy pro scény hypotetických filmů, ale malby těchto scén již v určitých filmech použity vkládám zpět do reálných prostorových podmínek daného místa. Je nasnadě, že tyto scény jsou malovány profesionálními malíři filmových pozadí a kulis filmových scén. Výběr záběru – scény z filmu má vždy určitou ať již přímou či nepřímou vazbu na dané místo nebo kontext výstavy, na kterých se prezentují.“

V Galerii Na shledanou navazují výstavy doslova jedna na druhou. Vestavbu, která  slouží Příhodovi jako základní struktura,  postavil v roce 2014 jako architektonickou intervenci Norbert Schmidt. Příhodova instalace potrvá do konce května 2018 a pak bude k dispozici dalšímu rezidentovi Galerie Na shledanou jako místo pro nástropní malbu.

Na vnějších zdech Galerie Na shledanou si můžete prohlédnout vybrané malby z Tryzny za vakovlka. Zahradnická intervence Rostliny a jejich mociJakuba Frydrýška na jižní terase galerie čeká na rekonstrukci. Galerie Na shledanou vyvinula vlastní virtuální realitu, prozatím ji prezentuje na speciálních akcích.

Galerie Na shledanou

hřbitov Malsička, Volyně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *