Artalk.cz

denní tisk 2. 5. 2017

Petr Kubát v Mladé frontě DNES upozorňuje na výstavu chilského architektra Smiljana Radice v českobudějovickém Domě umění. Hlavními znaky Radicova díla jsou inspirace pohádkami a poezií, používání netradičních materiálů a inspirace chilskou krajinou. Výstava potrvá do 28. května.

Magdalena Čechlovská v Hospodářských novinách rozšiřuje řadu článků, které v tisku upozorňují na tvorbu Richarda Deacona a jeho pražskou výstavu. Její článek se zaměřuje především na technické provedení dřevěných soch. „Napařuje se dvě tři hodiny a pak mám dvě minuty na to, abych dřevo zkroutil nebo ohnul. Dokud je horké, dá se sevřít do formy nebo do svorníku. Pak ten tvar drží, je nevratný.“ uvádí Deacon.

Filip Šenk pro Lidové noviny recenzuje výstavu Richarda Loskota Základní výzkum v Oblastní galerii Liberec. Šenk zdůrazňuje, že Loskotova díla jsou nejvhodnější k nahlížení a pochopení skrz naznačení některých fyzikálních zákonů, které se při porovnání s každodenní zkušeností zdají „bláznivé“. „Není to snadná věc a je třeba ocenit, že se o to Richard Loskot intenzivně pokouší. Občas vysoká míra ilustrativnosti je u Loskota problematická, protože pak se dialog stává jednostranným. Nicméně i v takovém případě zůstává dialogem nutným.“

Radim Kopáč zve čtenáře Týdeníku Rozhlas na výstavu Ivany a Lucie Lomových v příbramské Galerii Františka Drtikola. Lucie Lomová je na výstavě zastoupena komiksy, Ivana Lomová pak fotorealistickými malbami, které Kopáč označuje za „malovanou fotomontáž“. „Divák nemá před sebou hotové, uzavřené dílo, ale pobídku k spoluúčasti – projekční plátno, které mu prozradí stejnou měrou o autorce jako o sobě.“ konstatuje autor s tím, že v tvorbě obou sester lze najít společný rys ve formě pravidla, že „jedinečné přirozeně funguje jako obecné“.