Artalk.cz

denní tisk 25. 4. 2017

Filip Šenk v kulturní rubrice Lidových novin nejen hodnotí výstavu Richarda Deacona v Galerii hl. m. Prahy, ale i Deaconovu tvorbu jako takovou. Vyzdvihuje zejména sílu zpracování formy, která u diváka vyvolává silné emoce a prožitky z díla. „Charakterizuje je rozbujelá smyslnost a opojnost formou, která v první moment upoutá naše oči. Rozum se zapojí až při zpětném pohledu.“

Z Winternitzovy vily se stala galerie, informuje Lucie Fialová pro deník Právo. Podle Davida Cysaře, pravnuka původního majitele vily Josefa Winternitze, byl stimulem pro otevření galerie velký zájem veřejnosti o zpřístupnění vnitřních prostor budovy. Galerie plánuje především výstavy věnované moderní architektuře z celého světa.

Deník Právo přináší informaci o novém mezinárodním projektu Muzea umění Olomouc. Na září 2018 plánuje muzeum otevřít výstavu s názvem Rozlomená doba – Mezi úzkostí a slastí 1908 – 1928, která bude výsledkem spolupráce institucí ze Slovenska, Maďarska, Polska a České republiky. Záměrem projektu je zmapovat výtvarnou kulturu v zemích, které vznikly po rozpadu Rakouska-Uherska.

Rekonstrukce gotické místnosti v přízemí zámku ve Velkém Meziříčí přinesla objev tří rozsáhlých fresek s vyobrazeními svaté Markéty, svatého Kryštofa a několika rytířů z období kolem roku 1260, píše Hana Jakubcová v Mladé frontě DNES. Byla odkryta i čtvrtá freska, zobrazující Krista, která pravděpodobně vznikla o 200 let později. Vyobrazení rytířů, na kterém se objevuje erb pánů z Tasova, napovídá, že fresky vznikly na objednávku právě tohoto rodu.

Bohumil Brejžek v Mladé frontě DNES upozorňuje na potřebu opravy kaple Panny Marie Pomocné v Kouřimi od Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Poslední opravy proběhly v roce 1993, kdy byla zrenovována vnější fasáda. Podle starostky Zuzany Čihákové se odhad ceny oprav pohybuje kolem jednoho milionu korun, město proto požádalo o dotaci stát. Pokud mu bude dotace přidělena, začnou opravné práce ještě letos.